Kultūra

2015.09.08 13:45

Atkuriami grafų Tiškevičių rūmai Palangoje

Buvusi grafų Tiškevičių šeimos rezidencija – Gintaro muziejus, prikeliamas naujam gyvenimui.

Buvusi grafų Tiškevičių šeimos rezidencija – Gintaro muziejus, prikeliamas naujam gyvenimui.

Tikimasi duris lankytojams jis atvers jau rudenį. O vasarą gintaro muziejaus ekspozicija lankytojų lauks, anksčiau restauruotame cokoliniame rūmų aukšte.

Po Velykų pradėję restauruoti Gintaro muziejaus fasadą, statybininkai darbus baigė. Ką tik nuimti rūmus juosę pastoliai. Dabar darbai verda viduje. Restauratoriai, Lietuvos Dailės muziejaus pageidavimu, siekia atkurti istorinį rūmų vaizdą. Tam pasitelkti architekto Franco Heinricho Švechteno,1897 metais projektavusio Tiškevičių šeimos rūmus, brėžiniai ir piešiniai. Jie rasti Berlyno archyvuose.

„Pagal tuos tikslius brėžinius mūsų paminklosaugininkai, architektai, projektuotojai atkuria tai kas buvo netektys. Žinom yra nuotraukos, yra brėžiniai, kad čia buvo židinys, čia buvo veidrodis. Jis čia turėjo būti. Čia yra interjero dalis, tai tas netektis ,kurių interjere per tam tikrą laiką, žinot karo metai, pokario, rūmai buvo baisiam stovy. Buvo be šeimininko, tai tas netektis mes stengiamės atkurti“, – pasakojo Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.

Pagal architekto F. H. Švechteno brėžinius atkuriamos ir grindys. Jos dengiamos ąžuoliniu mozaikiniu parketu, atkuriamas sienų ir lubų dekoras.

„Pradedant reikėjo lubų dekorą atidengt, kuris beje, buvo atkurtas, kaip ir direktorius sakė, jau tarybiniais laikais. Profesionaliai, bet per daug kartų darytą remontą buvo padaryta tiek sluoksnių, kad nebebuvo išraiškingas dekoras“, – kalbėjo UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas.

Duris muziejus žadama atvers rudenį, kai bus baigti ne tik vidaus tvarkybos darbai, bet ir restauruota rūmų terasa su baliustrada bei laiptais. Darbų vertė – daugiau kaip 2,5 mln. litų. Kol kas gintaro ekspozicija įkurta cokoliniame rūmų aukšte. Nuo liepos vidurio vyks ir tradiciniai koncertai. Rudenį turėtų būti baigtas renovuoti ir Palangos botanikos parkas. Jame iki metų pabaigos bus atnaujinti abu fontanai, pastatytos marmurinės vazos, įrėminti gėlynai, įrengti mažosios architektūros objektai. Šių darbų vertė – 3,5 mln. litų.

Nuo 2011 metų etapais rekonstruojamų Tiškevičių rūmų projekto vertė – apie 10 mln. litų.