Kultūra

2015.09.08 13:45

A. Cholomeniuko parodoje – 60 kūrinių, skirtų garsiems mūšiams

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje atidaryta ukrainiečių dailininko Andrijaus Cholomeniuko batalinių kūrinių paroda, skirta 500-osioms Oršos mūšio minėjimo metinėms. Parodoje eksponuojama per pusšimtį dailininko kūrinių. Simboliška, teigia parodos rengėjai, kad sudėtingu savo šaliai laiku jis nutapė mūsų šaliai reikšmingą įvykį.

Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje atidaryta ukrainiečių dailininko Andrijaus Cholomeniuko batalinių kūrinių paroda, skirta 500-osioms Oršos mūšio minėjimo metinėms. Parodoje eksponuojama per pusšimtį dailininko kūrinių. Simboliška, teigia parodos rengėjai, kad sudėtingu savo šaliai laiku jis nutapė mūsų šaliai reikšmingą įvykį.

Vilniaus paveikslų galerijoje šiuo metu eksponuojama paties seniausio Lietuvoje ir Lenkijoje išlikusio batalinio žanro paveikslo, vaizduojančio Oršos mūšį, kopija. Kitame dailės muziejaus padalinyje Radvilų rūmų muziejuje, atidaryta paroda taip pat skirta Oršos mūšiui, kurio 500-osios metinės minimos šiemet.

Ukrainiečių dailininkas A. Cholomeniukas parodoje eksponuoja 60 batalinio žanro kūrinių, skirtų garsiems mūšiams – Žalgirio, Mūšiui prie mėlynųjų vandenų, o pagrindinis parodos akcentas –paveikslas Oršos mūšiui. 

„Šiam paveikslui ruošiausi apie trejus metus, tyrinėjau istorinę medžiagą, faktus – viską, ką galima buvo atrasti temai atkleisti. Dirbau su istorikais, o po to jau susikūriau bendrą kompoziciją, nedidelio formato, nuo kurio atsispirdamas jau ieškojau natūros, kas galėtų pozuoti tam paveikslui. Reikėjo pirkti ir riterio šarvus, nes ten viskas susiję su metalu, ginklais, šarvais. Tik tada dariau eskizus“, – pasakojo A. Cholomeniukas.

Pasak dailininko, jam įdomiausias laikotarpis – viduramžiai, tapydamas jis stengiasi atskleisti nežinomų faktų ir viską vaizduoti herojišku rakursu, fiksuoja pergalės momentą.

„Mane domina viduramžiai, nes tuomet buvo daug arklių, o man labai patinka juos piešti, man pavyksta perteikti arklių dinamiką mūšyje. Kita vertus, mane įkvepia istoriniai faktai, pavyzdžiui, kai tapiau Mėlynųjų vandenų [mūšio] paveikslą, susijusį su kunigaikščiu Algirdu, mane jis sudomino kaip asmenybė, kuris buvo visapusiškai išprusęs, ne šiaip mojavo ginklais, o galėjo vesti diplomatinius derybas, buvo gerbiamas Europoje“, – aiškino dailininkas.

Parodos rėmėja, diplomatė Valentina Zeiter sako, kad su dailininku susipažino dirbdama diplomatinėje tarnyboje Ukrainoje.

„Norėjau, kad man Ukrainoje nutapytų žirgą, nes rašiau istorinį romaną, ir man pasakė, kad Ukrainoje tik vienas moka nuostabiai tapyti, todėl paprašiau jo adreso, susipažinau. Nuvykau į Černovcus, kur yra Chotyno tvirtovė, jo dirbtuvės, ten buvo didelė kolekcija jo paveikslų, skirtų Chotyno karui. Mes tada su pradėjome diskutuoti apie Lietuvą, apie istoriją, prisiminėme, kad daug yra mūšių, kuriuose dalyvavo Lietuvos Lenkijos kariuomenė. Būtent Ukrainos žemėje ir netoliese. [...] Netikėtai išsidiskutavome, kad artėja 500-asis Oršos mūrio jubiliejus. [...] Kai jis sužinojo, kad Seimas paskelbė šiuos metus Oršos metais, paskambino ir pasakė, kad galėsime organizuoti parodą“, – sakė V. Zeiter.

Simboliška, teigia parodos rengėjai, kad sudėtingu savo šaliai laiku dailininkas nutapė Lietuvai reikšmingą įvykį. Jis teigia, kad artimiausiu metu ketina nutapyti paveikslą, skirtą šiandieniniams Ukrainos įvykiams.

„Dabar planuojame sukurti paveikslą su dangaus šimtine, tai bus simbolinis kūrinys, susijęs su kilimu aukštyn, ten taip pat bus ir žmonės, ir žirgai“, – teigė A. Cholomeniukas.

A. Cholomeniuko paroda Radvilų rūmų muziejuje veiks visą vasarą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt