Kultūra

2015.09.08 13:45

Premjera Kaune – susitikimas su tapytoja iš Kroatijos Ingrid Runtič

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Ryšių istorijos muziejuje Kaune vyks susitikimas su tapytoja iš Kroatijos Ingrid Runtič ir jos parodos pristatymas, kuriuos rengia tarptautinis vaizduojamosios dailės festivalis „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“, skelbiama pranešime spaudai.

Ketvirtadienį Ryšių istorijos muziejuje Kaune vyks susitikimas su tapytoja iš Kroatijos Ingrid Runtič ir jos parodos pristatymas, kuriuos rengia tarptautinis vaizduojamosios dailės festivalis „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“, skelbiama pranešime spaudai.

Tai – pirmoji festivalio žiūrovų pažintis su Kroatijos tapyba; jo organizatoriai džiaugiasi, kad ši premjera vyksta būtent Kaune, kur „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“ turi nemažą nuolatinių lankytojų būrį. 

Ingrid Runtić gyvena Kroatijos sostinėje – Zagrebe, kur 1986 m. baigė tapybos studijas Dailės akademijoje. 1990 m. stažavosi Vienos dailės akademijoje, įgijo menų magistro laipsnį. Parodose dalyvauja nuo 1992 m. Daugiausiai jos kūrinių eksponuota ir saugoma privačiose mano kolekcijose Austrijoje ir Kroatijoje.

Tai – pirmoji I. Runtić patirtis, susijusi su Lietuva, todėl tapytoja labai laukia susitikimo su parodos žiūrovais. „Kiekvienas parodos atidarymas – nauja patirtis. Žinau, kad žiūrovams patinka gyvai bendrauti su menininku; aš savo ruožtu mėgstu stebėti, kokį įspūdį jiems daro mano darbai. Savo kūryba siekiu perteikti savo meninę viziją bei praturtinti žiūrovo vaizduotę,“ sako dailininkė.

Tapyba – vienintelis I. Runtić užsiėmimas, aistra ir gyvenimo būdas. Menininkė akcentuoja profesionalumą ir  kūrybiškumą. „Mano kūrybinis gyvenimas – tai spalvų ir šviesos žaismas, kalbu apie tai, ką matau kasdien, tačiau kuriu savo emocijų pasaulį, kuriuo siekiu paliesti kiekvieno širdį. Neaptarinėju savo mėgstamų temų – jos atsiskleidžia mano darbuose“, sako Ingrid Runtič.

Lietuvos publikai I. Runtić pristatys savo kūrinių ciklą „Laiko mašina“. Jame galime išvysti tapybinius autorės svarstymus apie socialinius vaidmenis, jų transformacijas bei visuomeninio statuso pokyčių fiksavimą, atsispindintį senose nuotraukose. „Praeitame amžiuje fotografija buvo naudojama tik ypatingomis progomis, siekiant įamžinti pasiektą statusą, palikti atminimą apie jį ateinančioms kartoms. Pasinėrus į šią medžiagą (pirmiausia savo šeimos, vėliau – kitų žmonių), man pavyko sukurti būdą keliauti atgal laiku – tapybos LAIKO MAŠINA. Tai leido man išvysti veidus ir gyvenimus žmonių, kurių niekada neturėjau progos sutikti, atrasti rūpesčius bei problemas, sukuriančias tiltus tarp mūsų ir jų iš praeities: santykiai tarp vyro ir moters, šeimos vaidmenys, lyčių kova, apsisprendimas, noras atlikti visuomenės suteiktą vaidmenį bei troškimas nuo jo pabėgti, trumpai tariant – tie patys dalykai, kurie mums svarbūs dabar, buvo svarbūs ir tada. Tai liudija mūsų ir jų gyvenimų panašumą“, teigia Kroatijos menininkė.

I. Runtič parodų ciklą „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“ programoje pristato Kroatijos dailininkų sąjunga.

Paroda Ryšių istorijos muziejuje bus eksponuojama iki birželio 30 d., vėliau keliaus į kitas festivalio erdves.