Kultūra

2015.09.08 13:45

Pleneras Nidoje ir užliūliuoja, ir išlaisvina kūrybines galias

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Į Neringą šalies ir užsienio menininkus sukvietė tarptautinis tapybos pleneras „Nida“. Nuostabioje gamtos oazėje kuriantys dailininkai sako, kad nuo pirmųjų viešnagės minučių užbūrusi Nida vieniems išlaisvina kūrybines galias, kitus užliūliuoja taip, kad norisi vien džiaugtis čia tvyrančia ramybe.

Į Neringą šalies ir užsienio menininkus sukvietė tarptautinis tapybos pleneras „Nida“. Nuostabioje gamtos oazėje kuriantys dailininkai sako, kad nuo pirmųjų viešnagės minučių užbūrusi Nida vieniems išlaisvina kūrybines galias, kitus užliūliuoja taip, kad norisi vien džiaugtis čia tvyrančia ramybe.

Nuo gegužės pabaigos daugiau kaip dvi savaites Nidoje kuria devyni tarptautinio plenero „Nida“ dalyviai. Dauguma jų – gerai žinomi šalies menininkai. Čia pakviestos ir dvi kūrėjos iš Latvijos. Temos nesuvaržyti dailininkai vieni tapo iš natūros, molbertą nusinešę prie marių, jūros ar kopose. Kiti interpretuoja laisvai, įspūdžius ir spalvas guldydami patalpoje. Tačiau visi vienbalsiai tvirtina, kad čia – visiškai kitas pasaulis.

„Tapau iš natūros, labai svarbu, koks oras, o ką piešiu – namą, jūrą ar paukščius – jau ne taip ir svarbu. Man patinka tapyti ir žmones, todėl jei, tarkim, dabar mano tema – namai, o aš pamatysiu praeinantį žmogų, būtinai jį užfiksuosiu paveiksle“, – pasakoja menininkė iš Latvijos Neonila Medvedeva.

Nidoje, pasak dailininko Algimanto Kliaugos, prašviesėja ne tik galva, bet ir paveikslai. Čia – ir sutemus šviesu, o tapytojui šviesa – labai svarbi.

„Nors mes naudojam spalvas, kiti – net labai ryškias spalvas, bet visgi tapom šviesą, spalvotą šviesą. O marios – jos iš viso stebuklas. Jos gali kas 5 minutes keistis ir keistis. Tai jos žalios,tai mėlynos, tai kažkokios rūsčios, šiurkščios, sušiauštos, tamsios, audringos. Esu padaręs žalias marias“, – teigia dailininkas Algimantas Kliauga.

„Kad marios turi savo atspalvį, yra tiesa. Darbuose atsirado naujų spalvų. Ypatingai daug mėlynos, kurios nemokėjau valdyti. Gal tiesiog bijojau. Nors pati gyvenu Klaipėdoje, tad turėčiau tikriausiai iš jūros išmokti tapyti mėlį. Geltonos atsirado daug daugiau, gal dėl to, kad jau vasara“, – aiškina dailininkė Vitalija Petraitytė.

Kitas plenero dalyvis sako, kad jį užbūrė Nidos prieplaukoje virpantys jachtų stiebai ir į juos besiplakančios virvės, kurios tarsi skleidžia muziką.

„Atsiranda visų tų stiebų gaudesys. Čia yra kažkaip neapsakomai kitaip. Atsistoji ir matai visiškai kitus vaizdus“, – tikina dailininkas Feliksas Jackevičius.

Menininkai nemėgsta skaičiuoti, kiek drobių nutapo per porą savaičių trunkantį plenerą, tačiau šį kartą pastebi, kad darbas čia – intensyvus ir produktyvus.

„Nidoje arba panašiom sąlygom dirbant, padarai gal tris kartus daugiau negu namuose. Yra kelios priežastys. Visų pirmą, nėra jokių buitinių rūpesčių, absoliučiai. Ilsiesi, valgai ir dirbi. O namuose – kiek kitaip, kai yra buitinė našta ant pečių“, – tvirtina dailininkas Arvydas Kašauskas.

„Kiekviena vieta skirtingai veikia. Nida – tai čia išvis ramybės oazė. Tokia šventa ramybė, kad negali paišyt, net ir tingisi. Kaip ateini prie marių, prie jūros, į kopas, gali blūdyti, taip į bagažą [idėjų] semtis, o po kiek laiko visa tai pasigamins – gal žiemą, gal kituose pleneruose. Iš esmės, gali prisikvėpuoti to ir nešiotis savyje tokį vidinį užtaisą“, – sako dailininkas, plenero kuratorius Marius Danys.

Tradiciškai pleneras baigiasi menininkų sukurtų darbų paroda. M. Danys sako, kad šis pleneras pirmasis, tačiau ateityje taps tradicinis ir kasmet šalies bei užsienio menininkai trumpam atvyks pasimėgauti Kuršių Nerijos grožiu.