Kultūra

2012.09.08 20:49

Karališkasis Lenkijos miestas Krokuva turistų trūkumu nesiskundžia

Rūta Lankininkaitė, LRT Televizijos laida „Panorama“2012.09.08 20:49

Krokuva traukia turistus kaip bažnyčių ir karalių miestas. Karališkasis Krokuvos Vavelis svarbus ir Lietuvai – čia rezidavo Jogailaičių dinastija.  

Krokuva traukia turistus kaip bažnyčių ir karalių miestas. Karališkasis Krokuvos Vavelis svarbus ir Lietuvai – čia rezidavo Jogailaičių dinastija.

Lenkijos karalių rezidencija – Vavelio rūmai – ne kartą buvo atstatomi ir dabar yra labai panašūs į tuos, kurie stovėjo Gedimino palikuonio Žygimanto senojo laikais. Būtent jam valdant pastatyta Žygimantų laidojimo koplyčia, laikoma vienu geriausių Lenkijos renesanso architektūros šedevrų.

Po to, kai 1386 metais Jogaila karūnuotas Lenkijos karaliumi, karališkasis Vavelis tapo svarbiu politiniu ir sakraliniu centru Lietuvai. Čia rezidavo abiejų šalių valdovai, vyko iškilmės, karūnacijos. Vavelyje Barbora Radvilaitė ištekėjo už Žygimanto Augusto.

Vavelio katedroje palaidoti visi, išskyrus Aleksandrą, Jogailaičių dinastijos atstovai – Jogaila, Kazimieras, Žygimantas senasis ir Žygimantas Augustas.

Krokuvos požemių kriptose abiejų tautų istorija pynėsi ir vėlesniais metais. Čia palaidotas lenkiškai rašęs, bet Lietuvą savo tėvyne vadinęs poetas Adomas Mickevičius, už laisvę kovojęs vadas Tadas Kosciuška.

Vavelį kasdien aplanko apie 4 tūkstančiai turistų. Krokuvos turgaus aikštę, Marijos baziliką, gotikinius miesto vartus, X amžiuje statytą Šventojo Adalberto bažnyčią aplanko perpus daugiau svečių.

Adomo Mickevičiaus paminklas, senamiesčio kavinės – dažniausios susitikimų ir pasimatymų vietos ne tik turistams.

„Krokuvietiška filosofija yra tiesiog perprasti pasaulį. Būtent sėdint šio ne per didžiausiame mieste esančiose  kavinėse ir klubuose galima suprasti, kokia yra gyvenimo prasmė. Jeigu kada nors atvažiuotumėte į Krokuvą žiemą, pamatytumėte, kad kavinės ir klubai pilni filosofų. Suvažiuoja labai daug anglų ir vokiečių, kurie nusipirkę butus atvažiuoja savaitgaliais įkvėpti tos atmosferos ir pasijusti kaip karaliai“, – gimtąjį miestą gyrė krokuvietė Malgorzata Stefanovič.

Tačiau karalių miestas nėra pigus – turgaus aikštėje už puodelį geros kavos gali tekti pakloti ir 20 litų.