Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Išleista knyga apie dailininką R. Orantą

Artėjant knygos dailininko Romo Oranto 65 metų sukakčiai, prieš dvejus metus miręs dailininkas prisimintas naujoje dailininkų sąjungos leidyklos išleistoje knygoje. Joje ir dailininko biografija, darbai, ir draugų kolegų atsiminimai.

Artėjant knygos dailininko Romo Oranto 65 metų sukakčiai, prieš dvejus metus miręs dailininkas prisimintas naujoje dailininkų sąjungos leidyklos išleistoje knygoje. Joje ir dailininko biografija, darbai, ir draugų kolegų atsiminimai.

Birželio 1-ąją suėjo dveji metai nuo dailininko R Oranto mirties. Knygos dailininkui atminti Lietuvos dailininkų sąjungos leidykla „Artseria“ išleido knygą, kurioje jo kolegų, draugų – dailininkų Mikalojaus Vilučio, Mindaugo Skudučio, rašytojų sąjungos leidyklos, kurios vyriausiuoju dailininku R. Orantas dirbo, vadovo Valentino Sventicko, poeto Rimvydo Stankevičiaus, giminių bei artimųjų atsiminimai. Pasak knygoje pateiktos R. Oranto kūrybinės apžvalgos autorės menotyrininkės Jolitos Liškevičienės, R. Orantas visą savo gyvenimą paskyrė knygai, sukūrė savitą stilių.  

„Knyga galima pasakyti pirmoji išsamesnė, ji kaip knygos dailininkui skirta, mes esame įpratę, kad knygos dailininkas nėra pakankamai rimtas žanras, kad grynieji menai yra rimčiau, iš tiesų Romas Orantas suklysta, šita knyga tarsi dviem progom, šiemet už kelių dienų švęstume jo 65 metų sukaktį, kita vertus yra 2 metai po mirties. R. Orantas visą gyvenimą paskyrė knygai, knygos menui, jo gyvenimas skyla į dvi dalis, didelę dalį kūrė sovietmečiu, o 20 metų nepriklausomoje Lietuvoje. R. Orantas sukūrė elegantišką, taupų stilingą knygos meno stilių, išlaikė tam tikrą subtilumą, paprastumą, eleganciją, visi šitie bruožai apibūdina kaip savitą dailininką“, – menotyrininkė Jolita Liškevičienė.

Grafikas R. Orantas mokėsi Kauno dailės mokykloje, vėliau  studijas tęsė Vilniaus dailės instituto Grafikos katedroje. Nuo 1975 metų pradėjo bendradarbiauti su Lietuvos leidyklomis. Dirbo dailininku „Mokslo“, „Vagos“ leidyklose, buvo ilgametis Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos dailininkas. Daugiau nei 20 metų dalyvavo parodose, buvo Lietuvos knygos meno konkursų organizatorius ir dalyvis, pelnęs per keliasdešimt premijų ir diplomų ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose konkursuose.

Visas R. Oranto gyvenimas ir kūryba buvo susijusi su knyga. Jis yra iliustravęs ir apipavidalinęs daugybę knygų. Dailininko meninis stilius geriausiai atsiskleidė originaliose poezijos iliustracijose.
„Pradėdamas dirbti rašytojų sąjungos leidykloje jis suformavo savitą leidyklos veidą, tais laikais galima sakyti nubrėžė tokią liniją link kitokios kūrybos, link ramios, sodrios, paprastos, intelektinės kūrybos, suformavo stilių ryškiai besiskiriantį nuo komercinės knygos išvaizdos, kurios tikslas mane greičiau nupirkite, parduokite. Jis matė ir autorių, ir dailininką, sugebėdavo taip pateikti kūrinį, kad skambėtų ir dailininkas, ir autorius. Jis jausdavo kas kam tinka, bet dažnai pats imdavosi pieštuko, pradžioj tušo, bet kaip sakė, kad jau akys ne taip tiksliai mato, ėmėsi pieštuko, 10-15 metų kūrė tik pieštuku, jis iš tų, kuris beveik nenaudojo spalvos, monochromiška kūryba, nebent viršelyje, ryškią raidę vieną, tikras grafikas“, – teigė J. Liškevičienė.

Knygos apie R. Orantą pristatymas numatytas birželio 12-ą dieną Rašytojų sąjungoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi