Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

„Vilniaus festivalio“ koncerte – G. Sodeikos koncerto premjera

Nacionalinė filharmonija pristato įspūdingą koncertą. Jame – ir lietuvių kompozitoriaus Gintaro Sodeikos koncerto premjera, ir kūriniai, skirti kompozitoriaus Richardo Strausso 150-osioms gimimo metinėms.

Nacionalinė filharmonija pristato įspūdingą koncertą. Jame – ir lietuvių kompozitoriaus Gintaro Sodeikos koncerto premjera, ir kūriniai, skirti kompozitoriaus Richardo Strausso 150-osioms gimimo metinėms.

Lenkų sopranas Aga Mikolaj Europos teatruose laukiama kaip subtiliai atliekanti R. Strausso kūrinius solistė. „Vilniaus festivalyje“ jai patikėta atlikti būtent šio kompozitoriaus kūrinius. Paryžiaus nacionalinės operos, Milano „La Scalos“, Berlyno operos scenose ne kartą dainavusi solistė Lietuvoje – pirmą kartą. Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru ir dirigentu Modestu Pitrėnu solistė A. Mikolaj ketvirtadienį Filharmonijos salėje pristatys paskutinį R. Strausso opusą, kurį muzikologai dar vadina muzikiniu testamentu, – „Keturias paskutines dainas“, simfoniją balsui ir orkestrui. Kompozitoriaus 150-osioms gimimo metinėms skambės ir spalvinga simfoninė poema „Don Žuanas“.

Po ilgokos pertraukos festivalis pristato lietuvių kompozitoriaus premjerą – G. Sodeikos koncertą fortepijonui ir orkestrui. Kompozitorius pasakoja, kad kūrinio atsiradimo istorija – neįprasta.

„Tiesiog susapnavau, kad turiu parašyti koncertą fortepijonui, kurį jaunesnis mano sūnus Joris, baigdamas akademiją, galėtų pagroti, ir kad aš kuriu tokį kūrinį, netikėtai sužinojo festivalis ir atsirado pasiūlymas to kūrinio premjerą patalpinti į „Vilniaus festivalio“ vieną iš koncertų“, – pasakoja kompozitorius G. Sodeika.

Koncertas trumpas – trunka vos penkiolika minučių. Kompozitorius teigia, kad taip bandęs prisitaikyti prie šiandienos gyvenimo tempo, kai visi skuba ir niekur nenori ilgai užtrukti. Fortepijonu koncerte gros tarptautinėje scenoje jau įsitvirtinusi jauna talentinga pianistė Gryta Tatorytė.

„Kompozitorius Sodeika labai gerai parašė fortepijonui, nes pasikartojantys ritmai ir motyvai vis sugrįžta, tai tiesiog reikėjo susidėlioti tokią kaip ir puzzlę galvoje: kiek taktų, kada pasikartoja, ir tas man gana gerai pavyko“, – teigia pianistė G. Tatorytė.

Dirigentas Modestas Pitrėnas šypsosi ir prisipažįsta, kad ne viskas buvo gerai pirmosiose repeticijose. Premjera visada nelengvas uždavinys, nes kūrinio dar niekas nebūna atlikęs, reikia surasti skambėjimo raktą, sutarti dėl muzikos niuansų.

„Šiandien mes juokėmės, kad ji įsirašė repeticiją ir pamatė tuos pačius dalykus, kuriuos aš jai sakiau. Reiškia, mano sakyti dalykai buvo teisingi, pastabos buvo tikslios ir, manau, kad iki koncerto mes turėjom gražų laiką – keturias dienas repeticijų. Ir mes pasiekėm tą rezultatą, kurio norėjom pasiekt“, – tikina dirigentas M. Pitrėnas.

Įspūdingas savo muzika ir atlikėjais koncertas vyks ketvirtadienį Nacionalinėje filharmonijoje. Savaitgalį, sekmadienį, Mozarto ir Schnittkes muziką su penkiais solistais stygininkais gros Lietuvos kamerinis orkestras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi