Kultūra

2014.05.30 21:44

Vilniuje – ketvirtasis neįgaliųjų teatrų festivalis

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.05.30 21:44

Vilniuje, Menų spaustuvėje, prasidėjo jau ketvirtasis neįgaliųjų teatrų festivalis-konkursas „Begaso“ prizui laimėti. Šiemet renginys skiriamas Teatro metams. Festivalyje vaidino teatrai iš visos Lietuvos, išrinkti laimėtojai.

Vilniuje, Menų spaustuvėje, prasidėjo jau ketvirtasis neįgaliųjų teatrų festivalis-konkursas „Begaso“ prizui laimėti. Šiemet renginys skiriamas Teatro metams. Festivalyje vaidino teatrai iš visos Lietuvos, išrinkti laimėtojai.

Festivalį „Begasas“ pradėjo nekonkursinis spektaklis – kompozitorės Snieguolės Dikčiūtės interopera „Meilė be mirtis smėlynuose“. Tai bendras Lietuvos žmonių su negalia sąjungos ir „Stalo teatro“ projektas, kuriame vaidina ir profesionalūs menininkai, ir artistai turintys judėjimo negalią.

„Radome įdomių žmonių, su sunkia negalia, kurie gali daryti stebuklus balsu. Su Gasparu Aleksa ir Violeta Šoblinskaite kilo mintis sukurti tiems žmonėms interoperą, kur jie galėtų dalyvauti su profesionaliais aktoriais. Čia turime aliuziją į Kobo Abės „Moterį smėlynuose“ ir „Romeo ir Džuljetą“, kaip neįgalus vaikinas pamilsta sveiką merginą ir kaip tėvai, giminės prieštarauja. Tai tokia aktuali integracijos idėja“, – pasakoja festivalio meno vadovė, kompozitorė S. Dikčiūtė.

Pasak S. Dikčiūtės, operą ji rašė specialiai pagrindinį vaidmenį joje atlikusiam Danieliui Jurevičiui, išgirdusi, kokį gerą balsą jis turi.

„Pirmą kartą vaidinu, šiaip daugiau dainuoju. Įspūdis puikus, truputį buvo jaudulio, bet susitvarkiau. Įdomu, pirmą kartą dėl manęs pastatė spektaklį, džiaugiuosi. Svajojau apie tai, bet galvojau, kad čia tik svajonės, o svajonės ir išsipildo“, – sako festivalio dalyvis D. Jurevič.

Pasak festivalio meno vadovės, darbas su neįgaliaisiais atveria kitokį pasaulį, iš neįgaliųjų galima išmokti mylėti gyvenimą. Tam pritaria ir spektaklyje grojęs muzikantas Tomas Dobrovolskis, bendrame projekte su neįgaliaisiais dalyvaujantis ne pirmą kartą.

„Jie yra tokie pat žmonės, kaip mes. Gal čia mūsų stereotipas, kad jie kitokie. Jie nuoširdūs atviri, kartais pagalvoju, kad jie man atrodo daug sveikesni už mus“, – teigia muzikantas T. Dobrovolskis.

Konkursinę programą pradėjo Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos trupės „Pasitikėjimas“ spektaklis pagal Juozą Tumą Vaižgantą „Žemės ar moters“. 

Iš viso festivalyje pasirodė trupės iš Vilniaus, Plungės, Pasvalio rajono, Klaipėdos, Molėtų, net trys trupės iš Kauno. Profesionalų komisija išrinkto nugalėtoją, kuriam atiteko festivalio apdovanojimas – Begaso statulėlė.

Šeštadienio festivalio diena skirta vaikams. Menų spaustuvėje bus parodyti du spektakliai Stalo teatro „Pasaka apie karalius“ ir Vilniaus vaikų ir jaunimo pensiono „Lakštingaliukas“ spektaklis „Princesėlės fleita“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.