Naujienų srautas

Kultūra2014.05.29 13:39

Prienai pagerbs pirmosios lietuviškos komedijos autorių

LRT.lt 2014.05.29 13:39

Prienuose šeštadienį bus atidengta lenta žymiam tarpukario Lietuvos teisininkui, Prienų miesto notarui, literatui ir visuomenės veikėjui Juozui Vilkutaičiui-Keturakiui atminti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Prienuose šeštadienį bus atidengta lenta žymiam tarpukario Lietuvos teisininkui, Prienų miesto notarui, literatui ir visuomenės veikėjui Juozui Vilkutaičiui-Keturakiui atminti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Atminimo lentą ant Prienų kultūros ir laisvalaikio centro sienos planuojama atidengti rajoninės dainų ir šokių šventės „Tykiai, tykiai Nemunėlis teka...“ metu.

Lietuvos notarų rūmų iniciatyva atminimo lentą sukūrė skulptorius Gediminas Piekuras.

Juozas Vilkutaitis-Keturakis (1869–1948) – teisininkas, dramaturgas, visuomenės veikėjas. Į Lietuvos teisės istoriją Juozas Vilkutaitis įėjo kaip ilgametis darbuotojas: įgijęs teisininko licenciją, 1905-1918 m. dirbo Marijampolės apygardos teisme, 1919 m. paskirtas Seinų teisėju, 1920 m. organizavo teismą Prienuose, ir net 15 metų, 1924-1939 m. Prienuose dirbo notaru.

Lietuvos kultūros istorijoje Juozas Vilkutaitis-Keturakis yra ypatingo kūrinio – komedijos „Amerika pirtyje“ autorius. 1895 m. Keturakio slapyvardžiu išleista komedija „Amerika pirtyje“, kuri buvo vaidinama slaptuose lietuviškuose vakaruose Rusijos imperijai priklausiusioje Lietuvos teritorijoje ir lietuvių teatro draugijų vakaruose, vienijo lietuvius, susibūrusius Mažojoje Lietuvoje, Rusijos imperijos, Europos, JAV miestuose, ugdė pilietinę ir kultūrinę lietuvių bendruomenę.

Aktyvus visuomenininkas ir patriotas, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius J. Vilkutaitis-Keturakis tik per laimingą atsitiktinumą išvengė tremties. 1940 m. sovietų valdžiai konfiskavus J. Vilkutaičio namą, notaras persikėlė į Kauną. Jam pavyko pasislėpti nuo 1941 m. didžiųjų trėmimų, per kuriuos J. Vilkutaičio vardas buvo vienas iš pirmųjų tremiamųjų iš Prienų sąrašuose. 1944 m., artėjant frontui, J. Vilkutaitis pasitraukė į Vakarus. Gyveno Vienoje, o pasibaigus karui, atsidūrė Augsburgo perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje. Ten gyvendamas, 1947 m. buvo išrinktas Lietuvos rašytojų tremtinių draugijos garbės nariu. 1948 m. J. Vilkutaitis mirė Augsburge, ten buvo ir palaidotas. 1975 m. jo palaikai perlaidoti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Klivlende.

J. Vilkutaičio gimimo 145-osios metinės buvo paminėtos šiemet kovo 1 d., tačiau atminimo lentą nuspręsta atidengti Prienuose vykstančios dainų ir šokių šventės metu. Nepriklausomos Lietuvos notariato 95-ąsias metines minintys Lietuvos notarų rūmai 2014-uosius paskelbė Juozo Vilkutaičio-Keturakio metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi