Kultūra

2015.09.08 13:45

J. Miltinio dramos teatro kolektyvo sutaikymo ėmėsi net politikai

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto išvažiuojamasis posėdis įvyko kelintus metus konfliktų draskomame Panevėžio Juozo miltinio dramos teatre. Komiteto nariai aiškinosi, kodėl atsirado takoskyra tarp vadovo ir kai kurių aktorių ir ką daryti, kad kolektyvas galėtų ramiai kurti, o ne pyktis.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto išvažiuojamasis posėdis įvyko kelintus metus konfliktų draskomame Panevėžio Juozo miltinio dramos teatre. Komiteto nariai aiškinosi, kodėl atsirado takoskyra tarp vadovo ir kai kurių aktorių ir ką daryti, kad kolektyvas galėtų ramiai kurti, o ne pyktis.

Meno vadovas Dainius Kazlauskas beda pirštu į aktorių ir darbuotojų profsąjungos pirmininkus, aktorius Vytautą Kupšį ir Rimantą Teresą. Esą jie ketvirtus metus teatre drumsčia vandenį ir neleidžia kolektyvui ramiai dirbti. Šie aiškina, kad jiems nepatinka direktoriaus Romualdo Vikšraičio vadovavimas, esą jis kviečiasi statyti savo draugus režisierius, o šie su vienais aktoriais dirba, kitus esą ignoruoja.

V. Kupšys taip pat kritikavo, kad jau metai nepasirašyta kolektyvinė sutartis, nekompetentinga teatro Meno taryba ir prašė Kultūros ministerijos deleguoti į ją profesionalus.

„Kaip pavyzdį duosiu auditoriaus darbą, jis mane pasikvietė paskutinę dieną ir kalbamės mes, staiga visiškai ne į temą klausimas: gal galite pasakyti, ką reiškia pjesė. Žmogus atvažiavęs pusę metų dirba ir nežino, kas yra pjesė. Aš kalbu apie žmones, kurie būtų deleguoti nuo ministerijos, kad jie suprastų, kas yra teatras“, – sako J. Miltinio dramos teatro aktorių profsąjungos pirmininkas V. Kupšys.

Teatro vadovas darbuotojų priekaištus atmeta, esą konfliktus keliantis ne jis, o kolektyvinę sutartį dėl neteisėtų profsąjungos reikalavimų atmetė Kultūros ministerija. Jis prašė ministerijos sudaryti ekspertų komisiją, kuri įvertintų teatro veiklą.

„Aš žinau, ko aš atėjau, žinau, ko ėjau, turiu siekį ir matau viziją. Ta vizija suformuota ir 90 procentų ji įgyvendinta. Taip, yra subtilių dalykų, kurių nepajėgiu įgyvendinti“, – teigia J. Miltinio dramos teatro direktorius R. Vikšraitis.

Į Panevėžį atvykę Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai iš pradžių bandė sutaikyti kolektyvą, vėliau konstatavo, kad problemų – ne viena.

„Tiesiog elementaraus administravimo, vadybos problemos. Vadovavimas yra mokslas, to reikia mokytis. Sutartis, kad būtų pasirašyta, kuriama metus laiko, taip negalima. Prašėm direktoriaus nustoti bendrauti su kolektyvu tik elektronine versija, reikia kalbėtis akis į akį“, – tikina Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė.

Kultūros ministro teigimu, nė vienas ministerijos auditas rimtų pažeidimų teatre nenustatė, esą tai tik nesusikalbėjimas.

„Kad teatre būtų daugiau viešumo, kad visi planai būtų aptariami su teatro kolektyvu, kad visi žinotų, jog jie bus po pusės metų, po metų, o gal net po 2 metų“, – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.