Kultūra

2014.05.15 19:25

Marijampolėje atidaroma B. Kleizaitės-Vasaris galerija

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.05.15 19:25

Marijampolėje atidaroma išeivijos dailės paveldo puoselėtojos ir tyrinėtojos Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija. Kultūros mecenatė miestui padovanojo asmeninę meno kūrinių kolekciją – apie 400 paveikslų, kurių vertė – daugiau nei 2 mln. litų.

Marijampolėje atidaroma išeivijos dailės paveldo puoselėtojos ir tyrinėtojos Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija. Kultūros mecenatė miestui padovanojo asmeninę meno kūrinių kolekciją – apie 400 paveikslų, kurių vertė – daugiau nei 2 mln. litų.

Galerija įkurta buvusios žydų sinagogos pastate Marijampolėje, kur jau veikia Meilės Lukšienės švietimo centras. Pasak architektų, projektavusių erdves meno kūrinių ekspozicijai, atsižvelgta į paveikslų gausą, ieškota vieta Antano A. Jonyno vitražui „Fatima“.

„Išsikėlėm sau užduotį: pagarba menui“, – sako architektė Reda Marcinkevičienė.

Jeigu matau, kad miestui yra nauda, galimybė pagerinti žmonių gyvenimą, čia pinigais nepaskaičiuosi. Pinigas ne viską pasako. Žinoma, būtume galą gatvės padarę, bet čia galės ateiti tie žmonės, kurie turės laiko, pasižiūrėti, pasigrožėti kartais net neįkainojamais paveikslais“, – sako Marijampolės meras Vidmantas Brazys.

Dabar Vilniuje gyvenanti B. Kleizaitė-Vasaris Marijampolei padovanojo daugiau nei 400 tapybos, skulptūros, grafikos, akvarelės kūrinių. Kolekcijoje – Vytauto Kašubos, Viktoro Vizgirdos, Adomo Galdiko, Vytauto Igno, Prano Gailiaus, Vidos Krikštopaitytės, Sofijos Veiverytės ir kitų dailininkų paveikslai.

Kultūros mecenatė savo kolekciją pradėjo kaupti prieš 60 metų. Italijoje baigusi menų studijas ir emigravusi į Jungtines Valstijas studijavo dramaturgiją, dirbo pedagoginį darbą. Ji sako niekada neabejojusi, kad meno kolekcija kada nors grįš į Marijampolę – jos ir vyro tėvai kilę iš Suvalkijos.

„Amerikoj gyvenant aš turėjau teatro grupes, darydavom vaidinimus, spektaklius. Ir kaip žmonės atsidėkos už tai? Žmonės žinojo, kad aš mėgstu meną, paveikslus, tai man dovanodavo paveikslą, kiti gauti iš draugų dailininkų, iš kitų nupirkta. Ir kai pasakiau, kad važiuosiu į Lietuvą, tai tada gavau ypač daug paveikslų, ypač iš Igno, nes aš sakiau, kad anksčiau ar vėliau aš turėsiu galeriją ir žmonės galės paveikslus matyti ir gėrėtis“, – sako B. Kleizaitė-Vasaris.

„Manau, kad čia esantys garsių Lietuvos prieškario ir šiuolaikinių dailininkų paveikslai ne tik pritrauks marijampoliečius, bet ir svečius, – sako Marijampolės M. Lukšienės švietimo centro direktorė Meilė Apanavičienė. – Aišku organizuosime čia ir kultūrinius renginius. Ir mokiniams edukacines programas, čia bus puiki erdvė akustiniams koncertams“.

B. Kleizaitė-Vasaris už kultūrinę veiklą apdovanota Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto medaliu. Išeivijos kultūros veikėja pagerbta Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, ji vadovavo Gedimino paminklo Vilniuje kūrimui.

Prieš ketverius metus kultūros mecenatė Anykščiams padovanojo apie 100 dailės kūrinių, kurių pagrindu sukurtas Angelų muziejus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.