Kultūra

2015.09.08 13:45

Rotušėje pagerbtas pirmasis Lietuvos fotografijos istorikas

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus Rotušėje pagerbtas pirmasis Lietuvos fotografijos istorikas, žurnalistas, fotografas, humanitarinių mokslų daktaras Virgilijus Juodakis, švenčiantis 80-ties metų jubiliejų.

Vilniaus Rotušėje pagerbtas pirmasis Lietuvos fotografijos istorikas, žurnalistas, fotografas, humanitarinių mokslų daktaras Virgilijus Juodakis, švenčiantis 80-ties metų jubiliejų.

Pagerbti Lietuvos fotografijos istoriko, ilgamečio Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto senjoro V. Juodakio susirinko draugai, buvę studentai, bendradarbiai.

Baigęs žurnalistikos studijas, jis keturis dešimtmečius fotožurnalistikos mokė savo studentus, pats labai domėjosi fotografijos istorija, parašė ir apgynė pirmąjį mokslinį darbą Lietuvos fotografijos istorijos tema.

Jo darbai išlikę jaunystės metų spaudoje – „Švyturio“,„Jaunimo gretų“ žurnalų puslapiuose. Nelaimei, visas fotoarchyvas sudegęs sodo namelyje. O fotografuoti sako labiausiai mėgdavęs gamtą. Prisimena, kartą kiškius fotografavęs tris dienas, kelias juostas išpleškinęs, tačiau gera nuotrauka išėjusi tik viena.

„Nuotraukoje buvo trys kiškiai, vienas kitam į uodegas nosis įbedę ir gražiai šuoliuoja kaip balerinkos. Tai paskui man biologai išaiškino, kad tai – kiškių vestuvės, ruja“, – prisiminė žurnalistas, fotografas doc. Dr. V. Juodakis.

„Jos [V. Juodakio fotografijos] buvo betarpiškos labai, toks ryškus reportažo metodas, ką tada irgi ne visi darė, daug kas darė studijinę, saloninę fotografiją. Ir dabar tokį kadrą: eina mama ir su vaiku ant rankų skėtį virš galvos išskėtusi, lietus lyja, toks kadras nufotografuotas labai netikėtai“, – sakė Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatorius ir vadovas Antanas Sutkus.

A. Juodakis – daugelio Lietuvos ir tarptautinių fotografijos organizacijų bei draugijų narys. Jo studentai yra jau patys tapę fotografijos meistrai, dėkingi dėstytojui, padėjusiam perprasti šio meno gudrybes.

„Iš kiekvienos komandiruotės tu privalai parsivežti nors vieną kadrą, kuris netiks nė vienam laikraščiui, nė vienam žurnalui, nei vienai oficiozinei parodai, bet jis bus ypatingai vertingas, galbūt vertingesnis už visą tavo kelionę, gal net už visą tavo darbą laikraštyje“, – teigė fotomenininkas Klaudijus Driskius.

„Kai gerbiamas V. Juodakis sudėstė [fotografiją] į žanrus, iš pradžių pasipiktinau, kad tai juk mano fotografijos, prie ko tie žanrai. Bet einant laikui supratau, kad tai reikalinga ir svarbu tam, kad suprasčiau, ką darau, kaip darau ir kam darau“, – pasakojo Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Jonas Staselis.

V. Juodakio 80-čiui studentė Agnė Čeplinskienė sukūrė biografinį filmą „ Fotografijos istoriko portretas“.