Kultūra

2015.09.08 13:45

Ukmergės savivaldybė ieško privataus investuotojo į A. Smetonos dvarą

BNS2015.09.08 13:45

Ukmergės rajono savivaldybė ketina privačiam investuotojui išnuomoti tarpukario Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvarą Užugiryje.

Ukmergės rajono savivaldybė ketina privačiam investuotojui išnuomoti tarpukario Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvarą Užugiryje.

Parengtas koncesijos projektas, pagal kurį 25 metams verslininkams būtų perduodama apie 8,5 ha dvaro sodybos teritorijos ir 28 pastatai, o mainais jie įsipareigotų užtikrinti dvaro sodybos, kaip kultūrinio ir istorinio paveldo, išsaugojimą bei pritaikymą kokybiškoms viešosioms turizmo ir kultūros paslaugoms.

Savivaldybės teigimu, nors Užugirio dvaras iš dalies sutvarkytas, trūksta lėšų jį pritaikyti turizmui, toliau saugoti kaip kultūros paveldą, išlaikyti, dėl to nepanaudojamas visas sodybos potencialas.

Tikimasi, kad verslininkai prižiūrėtų ir vystytų visą 8,3 ha teritoriją, rekonstruotų 13 pastatų, įtrauktų į Kultūros paveldo registrą, rūpintųsi kitais 15 statinių, organizuotų turizmo paslaugas, lankytojų maitinimą ir apgyvendinimą, rengtų įvairius renginius ir pan.

Savivaldybė savo ruožtu įsipareigotų prižiūrėti 16,2 ha teritoriją, rekonstruoti tris į Kultūros paveldo registrą įtrauktus pastatus, plėtoti muziejaus veiklą, rengti edukacinius užsiėmimus, dvare organizuoti rajonui svarbias šventes, užtikrinti lankytojų srautus.

Pirminiais skaičiavimais, į dvaro sodybą dar reikia investuoti apie 5–9 mln. litų.

Be to, sudariusi koncesijos sutartį savivaldybė tikisi kasmet sutaupyti apie 600 tūkst. litų, reikalingų daliai dvaro teritorijos ir pastatų priežiūros išlaidoms.

Iki šių metų A. Smetonos dvarui tvarkyti išleista per 6 mln. litų, iš jų 5 mln. litų buvo Europos Sąjungos parama, 1,3 mln. litų – savivaldybės lėšos. Buvo rekonstruoti pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvaro rūmai, sutvarkyta ir ateities investicijoms paruošta aplinka bei inžinerinė infrastruktūra, rekonstruotas kumetyno pastatas. Jame ir siūloma įsikurti privačiam investuotojui.

Užugirio dvarą savo gimtinėje Užulėnyje prezidentas A.Smetona gavo dovanų, kai 1934 metais buvo švenčiamas jo 60-asis gimtadienis.

Šiame dvare, kurį A. Smetona vadino Užugirio kiemu, jis pageidavo įkurti pavyzdinį ūkį, kuris vėliau galėtų tapti žemės ūkio mokykla. Tačiau po Antrojo pasaulinio karo okupacinė sovietų valdžia dvarą konfiskavo.

Karo metu šio dvaro rezidencijoje buvo įsikūrę vokiečių kareiviai, o kiti pastatai paversti tvartais. Sovietmečiu Užugirio dvare veikė vaikų sanatorija, įvairios paskirties ligoninės, vėliau čia pradėtos rengti skautų stovyklos.

2008 metais dvaro pastatai perduoti Ukmergės rajono savivaldybei.

A. Smetona pirmuoju Lietuvos prezidentu tapo 1919 metais ir šias pareigas ėjo daugiau nei metus. Antrą kartą į valdžios viršūnę jis grįžo po perversmo 1926 metais, ir, valdydamas autoritariškai, prezidentu buvo iki pat Lietuvos okupacijos 1940 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt