Kultūra

2014.05.06 20:56

Užsienyje gyvenantys muzikantai į Lietuvą grįžo koncertui

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.05.06 20:56

Lietuvos muzikų rėmimo fondas 16 kartą kviečia į Lietuvą sugrįžti užsienyje gyvenančius muzikantus. Žymi pianistė, muzikologė Raminta Lampsatis į festivalį „Sugrįžimai“ atsivežė būrį studentų, kuriuos globoja ir padeda studijuoti užsienio aukštosiose mokyklose.

Lietuvos muzikų rėmimo fondas 16 kartą kviečia į Lietuvą sugrįžti užsienyje gyvenančius muzikantus. Žymi pianistė, muzikologė Raminta Lampsatis į festivalį „Sugrįžimai“ atsivežė būrį studentų, kuriuos globoja ir padeda studijuoti užsienio aukštosiose mokyklose.

R. Lampsatis, gimusi išeivių šeimoje JAV, gyvena ir dirba Vokietijoje. Hamburgo aukštosios muzikos ir teatro mokyklos profesorė dvidešimtį metų padeda Lietuvos atlikėjams.

„Kai tik buvo nepriklausomybė tuojau turėjau ir butą ir sodybą Lietuvoje, ir dirbau akademijoj ir Vilniuje, ir Kaune, ir paskui buvau Šiauliuose, Ukmergėje, Klaipėdoje – visur. Tada jaunuosius subūriau. Ir kai kurie norėjo užsienyje studijuoti, tai pasakiau jiems ką daryti. Nes buvo repertuaras dar ne tas, kai ką reikėjo dar pakeisti, reikėjo ir aprangą pakeisti kartais, ir kuklumą pakeisti, kartais. Reikia pasirodyti Vakarų Europoje, kad esi didelė asmenybė“, – pianistė, pedagogė pasakojo R. Lampsatis.

Antradienį Nacionalinės filharmonijos scenoje profesorė pristato globojamus muzikos atlikėjus. Solistės Indrė Pelakauskaitė ir Gabrielė Vasiliauskaitė – dar studentės. Romanas Kudriašovas – mokslus jau baigė ir dainuoja Europos koncertų salėse.

„Iš tiesų visą laiką norėjau studijuot Lietuvoje, ir gavosi tokios aplinkybės, kad sutikau R. Lampsatis ir ji pasiūlė studijuoti užsienyje“, – sakė sopranas Indrė Pelakauskienė.

„Ten nesijauti tikrai vienišas ir ganėtinai platus tas mūsų būrys jau iš tolo atpažįstamas kaip toks vientisa kompanija lietuvių sėdinti ten“, – sakė mecosopranas Gabrielė Vasiliauskaitė.

„Svajonių darbas – turbūt tas, kuris kiekvieną kartą kelia iššūkį ir įdomumą, tai yra profesionalūs kolegos, gera aplinka. Turbūt sakyčiau nėra konkrečios vietos, ar konkretaus teatro, spektaklio, bet tai yra pastoviai įdomus kad būtų darbas ir kad būtų pastoviai iššūkiai“, – sakė baritonas Romanas Kudriašovas.

Į „Sugrįžimų“ festivalį atvažiavo ir smuikininkė Barbora Valiukevičiūtė, studijuojanti Niujorke, Manhatano muzikos mokykloje.

„Labai smagu, labai džiugu, bet toks kirba kirminukas viduj. Tikrai jaudinuosi“, – teigė smuikininkė Barbora Valiukeviečiūtė

Raminnta Lampsatis sako norinti parašyti knygas apie keturių kartų Lietuvos primadonas vokalistes. Pradėjo, kaip ji sako, nuo įdomiausios – Marijonos Truikienės-Rakauskaitės.

„Man įdomiausia solistė buvo Marijona Truikienė-Rakauskaitė ir yra Kaune archyvuose jos nepaprastai daug gražių nuotraukų. Nes ji visą madą, ji iš Amerikos atvažiavo ir buvo primadona gal per dvidešimt metų Kauno teatre, ir visos kaunietės ją mėgdžiojo, ir visi įsimylėjo, ir jos dienoraščiuose yra slapti pasimatymai ir su tuo, ir su tuo, ir su tuos, tai nežinau, ar bus ir cenzūra Lietuvoje“, – pasakojo R. Lampsatis.

Pasak profesorės, ne visi jos studentai šį kartą galėjo atvykti į Vilnių. Todėl norėtų ir su nauja knyga apie prieškario solistę, ir su kitais atlikėjais sugrįžti čia po metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.