Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Pirmąkart galima apžiūrėti A. Balyko kolekcijos ikonas

Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje, atidaryta kolekcininko Andrejaus Balyko ikonų paroda. Milijonų vertos, pagrobtos ir grąžintos kolekcininko ikonos visuomenei pristatomos pirmąkart.

Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje, atidaryta kolekcininko Andrejaus Balyko ikonų paroda. Milijonų vertos, pagrobtos ir grąžintos kolekcininko ikonos visuomenei pristatomos pirmąkart.

Vilnietis kolekcininkas A. Balyka ikonas renka daugiau nei 30 metų. Kolekcionuoti jas pradėjo dar vaikystėje. Nors, kaip pats pasakoja, neturi specialaus išsilavinimo, per tiek metų jau tapo geru ikonų žinovu.

„Mačiau [jas] pas senelę, pas mamą. Žmonės paklausia, kuri vertingiausia ikona, – man jos visos mielos, man malonu, kad visuomenė pamatys. Šie daiktai turi būti eksponuojami“, – teigia A. Balyka.

Pirmenybę kolekcininkas teikia elitiniams, aukščiausios meninės kokybės kūriniams. 2007 metais A. Balyka buvo sukaupęs apie 300 retų ir vertingų ikonų, rengėsi jas eksponuoti parodoje, tačiau 2008-aisiais kolekcininkas buvo apvogtas. Po pusantrų metų trukusio tyrimo teisėsaugai pavyko išaiškinti nusikaltimą ir surasti 11 pagrobtų ikonų. Pernai buvo surastos dar 69 ikonos ir miniatiūrinės ikonėlės.

Parodoje eksponuojama 160 ikonų ir miniatiūrinių ikonėlių, ekspoziciją papildo pagrobtų ir iki šiol nesurastų ikonų fotografijos. Beveik visos A. Balykos kolekcijos ikonos patyrusių meistrų buvo nutapytos pagal individualius tikinčiųjų užsakymus. Keletas ikonų turi įrašus, paliudijančius, kad anksčiau jos priklausė žinomiems Rusijos aristokratams.

Pasak parodos kuratorės, Lietuvos muziejuose yra sukaupta ikonų, kurios buvo tapomos parduoti, daugiau masinės tapybos, o tokių elitinių, atspindinčių Rusijos ikonų tradicijas, – labai mažai.

„Dauguma ikonų yra XVIII–XX a. pradžios, [iš laikotarpio] iki revoliucijos. Tai ikonos, kurias galima kolekcionuoti. Beveik visos kolekcininko [parodai] atrinktos ikonos yra išskirtiniai, unikalūs eksponatai, sukurti pagal individualius užsakymus. Orientuotasi į pačius geriausius meno centrus – Maskva, Peterburgas, Jaroslavlis. Ypatingas dėmesys skirtas miniatiūrinei detaliai tapybai, būtent ji išpopuliarėjo nuo XVII a.“, – pasakoja parodos kuratorė Dalia Tarandaitė.

Be miniatiūrine technika nutapytų ikonų A. Balyka renka miniatiūrines ikonas. Tai įvairiomis technikomis sukurtos ikonėlės, kaip asmeninio pamaldumo ženklai, tikinčiųjų nešiotos ant kaklo, taip pat piligriminės, kurias tikintieji atminimui parsiveždavo iš piligrimystės vietų.

Paroda Radvilų rūmų muziejuje veiks iki birželio pradžios.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi