Kultūra

2015.09.08 13:45

K. Donelaičio metinėms – išskirtinis tautodailininkų kūrinys

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Kristijono Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai sumeistravo neįprastą kalendorių – dienas jame žymi margučiai. Tokį kalendorių pamariškių šeima kūrė pusantrų metų.

Kristijono Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai sumeistravo neįprastą kalendorių – dienas jame žymi margučiai. Tokį kalendorių pamariškių šeima kūrė pusantrų metų.

Balčių kaime įkurtoje „Buities ir margučių palėpės“ ekspozicijoje – tūkstančiai senų bei pačių A. ir V. Raukčių sukurtų tautodailės dirbinių. Vytautas drožinėja kraičio skrynias, o Angelė margina margučius. Įspūdingiausias yra naujausias tautodailininkų darbas – margučių kalendorius.

„Tai buvo 2012 m., mes išgirdome, kad 2014 m. bus skelbiami K. Donelaičio metais“, – sakė tautodailininkė Angelė Rauktienė.

V. Rauktys iš ąžuolo sumeistravo knygos lapų rėmus,višraižė metų laikus ir mėnesius, o Angelė kiaušinius margino seniausiu būdu – skutinėdama. Dažė tik natūraliais dažais: rugių želmenimis, beržų lapais, svogūnų lukštais, graikiškų riešutų kevalais.

„Dar spalvą vieną, kuri – fantastiško grožio. Tamsiai mėlyna. Kiaušiniai mirkyti raudonuose kopūstuose, kuriuos mes valgom salotose. Paprastai dubenėliai pajuoduoja nuo tų salotų. O kiaušinius į nuovirą įmetus parai, gausis spalva graži“,  – sakė A. Rauktienė.

Spalvų kalendoriuje tikrai netrūksta, mat kiekvienas mėnuo – vis kitos spalvos. O 365 margučius, tiek šie metai turi dienų,p uošia vis kitoks raštas. Kalendorius sukurtas pagal tam tikrą sistemą. Pirmadienio margutis papuoštas viena ornamento juostele per visą kiaušinį, bet visų pirmadienių – jos skirtingos. Antradienio – padalytas pusiau, trečiadienio – į tris dalis. Ir taip toliau. O šeštadienio margutis padalytas į dvi po tris dalis. Sekmadieninio – juosia išilginė juosta, isskusta data, ženklai, rodantys koks metų laikas. Ir trumpa citata – iš K. Donelaičio poemos „Metai“.

Knygos lapais suskirstytą kalendorių, kuriame dienas žymi vis kitaip išmargintas margutis, tautodailininkai kūrė pusantrų metų.