Kultūra

2014.04.17 00:09

„Laisvės spalvos“: nuo juodaodės lietuvaitės iki žiurkės spąstuose

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.04.17 00:09

Vilniaus dailininkai buvo pakviesti pamąstyti apie laisvę ir perteikti savo mintis drobėse. Į dailininkų sąjungos kvietimą atsiliepė pusšimtis tapytojų. Jų darbai eksponuojami sostinės galerijoje „Arka“. 

Vilniaus dailininkai buvo pakviesti pamąstyti apie laisvę ir perteikti savo mintis drobėse. Į dailininkų sąjungos kvietimą atsiliepė pusšimtis tapytojų. Jų darbai eksponuojami sostinės galerijoje „Arka“. 

Paroda „laisvės spalvos“ buvo sumanyta, minint Lietuvos Atgimimo Sąjūdžio 25-ąsias metines. Tačiau tiesmukos sąjūdžio temos čia nerasime. Dailininkai svarsto, kuri laisvė jiems svarbiausia – politinė, ar žmogaus asmens laisvė. Daug raudonos – kovos ir gyvenimo aistros – spalvos.

„Visai netyčia parodos tema labai aktuali šiandien. Turint omeny Ukrainos, Rusijos santykius, apmąstymą, kas yra laisvė šiandien, kaip mes ją suvokiam, kaip mes ją branginame, kažkaip netyčia ta paroda labai aktuali tapo“, – teigia parodos kuratorė Arūnė Tornau. 

Iš daugiau nei šimto pateiktų darbų buvo ir nustebinusių parodos kuratorius. Tai Gedimino Zokaičio tautiniais drabužiais pasipuošusi juodaodė lietuvaitė. Šiandien – tai akibrokštas, bet gal ateity tai bus įprastas vaizdas? Taip pat daug ginčų sukėlė Vytauto Kauno žiurkė spąstuose. Spąstuose – mes, lietuviai, ar kaip tik dūstame nuo brukamo tautiškumo? Daug niūrių darbų, kalbančių apie laisvės trapumą. Neatpažįstamas, bet labai įdomus Mindaugo Skudučio paveikslas.

„Bijojau tokių labai deklaratyvių sprendimų, galvojau, kas antram darbe bus vėliava ir kažkas panašaus. Bet ne – iš tikrųjų labai subtiliai dailininkai sprendžia šitą temą ir nedeklaratyviai“, – sako parodos kuratorė. 

Lietuvos dailininkų sąjunga kasmet rengia sostinėje gyvenančių menininkų parodas. Šią, laisvės spalvų temai skirtą parodą, iš galerijos „Arka“ dar ketinama vežti į Kėdainius, Telšius, Zarasus ir Jurbarką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.