Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

I. Jonyno filmui „Lošėjas“ – prizai iš K. Zanussi ir P. Arlaud rankų

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Tarptautinio Paryžiaus kino festivalio „L`Europe Autour de l’Europe“ pagrindinėje programoje „Prix Sauvage“ varžęsis Igno Jonyno „Lošėjas“ apdovanotas Specialiuoju žiuri prizu ir „Prix Luna“ už geriausią filmą.

Tarptautinio Paryžiaus kino festivalio „L`Europe Autour de l’Europe“ pagrindinėje programoje „Prix Sauvage“ varžęsis Igno Jonyno „Lošėjas“ apdovanotas Specialiuoju žiuri prizu ir „Prix Luna“ už geriausią filmą, teigiama filmo kūrėjų praešime spaudai. 

9-ąjį kartą organizuotas festivalis didžiausią dėmesį skiria Europos autorinio kino naujienoms ir pristato prancūziškas filmų premjeras. Skirtingos komisijos skiria apdovanojimus dviejose kategorijose. Šiemet „Prix Sauvage“ žiuri pirmininku paskirtas Lenkijos režisierius Krzysztofas Zanussi „Lošėjui“ skyrė Specialųjį žiuri prizą, o jaunųjų profesionalų „Prix Luna“ komisijai vadovavęs dokumentinių filmų režisierius Pierre`as Arlaud – apdovanojimą už geriausią filmą. Festivalis pritraukia išskirtinio kino kūrėjus  – šį kartą meistriškumo paskaitas vedė Ukrainos kino režisierė Kira Muratova.

„Studijų metais turėjau galimybę mokytis pas K. Zanussi. Jis man iki šiol išliko vienas didžiausių autoritetų, savo kūryba atveriantis naujas kinematografines perspektyvas. Todėl prizas „Lošėjui“ iš jo rankų yra ypatingas įvertinimas. O tai, kad filmas apdovanotas ne tik profesionalų, bet ir ateities kūrėjų „Luna“ prizu, parodo, jog „Lošėjas“ gali užmegzti dialogą su skirtingomis kartomis“, – teigia lietuvių režisierius I. Jonynas.

„Lošėjas“ varžėsi tarp 9 filmų iš Ispanijos, Austrijos, Estijos, Lietuvos, Prancūzijos, Graikijos, Švedijos, Norvegijos. Festivalio prizą „Prix Sauvage“ pelnė švedų režisieriaus Jano Troellio filmas „The Last Sentence“.

Režisieriaus I. Jonyno filme pagrindinius vaidmenis atliko aktorius Vytautas Kaniušonis ir Los Andžele gyvenanti lietuvių menininko Jono Meko dukra Oona Mekas. Scenarijų režisierius sukūrė kartu su filosofu ir rašytoju Kristupu Saboliumi. Filmo operatorius – Janis Eglitis, dailininkas – Nerijus Narmontas, montažo režisierius – Stasys Žak, kompozitoriai – Paulius Kilbauskas ir Domas Strupinskas („The Bus“).

„Lošėjas“ – pirmasis filmas iš Baltijos šalių, kurio pasaulinė premjera įvyko San Sebastiano kino festivalyje. Varšuvos kino festivalyje filmas laimėjo specialųjį žiuri prizą. I. Jonyno juosta taip pat dalyvavo Vokietijos, Liuksemburgo, Estijos, Indijos, Maroko, Gruzijos, Italijos, JAV, Airijos, Meksikos festivaliuose.

Didelio tarptautinio dėmesio sulaukusiame filme pasakojama makabriška istorija apie prasilošusį greitosios pagalbos gydytoją Vincentą, kuriam gimsta idėja sukurti su jo darbu susijusį nelegalų žaidimą. Aštraus siužeto istorija su trilerio ir melodramos elementais nagrinėja etinio pasirinkimo klausimus, atskleisdama unikalią sankirtą tarp posovietinio konformisto ir kapitalistinio laimėtojo pasaulėžiūrų.  

„Lošėjo“ premjera visuose Lietuvos kino teatruose įvyks rugsėjo 26 dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi