Kultūra

2014.04.04 21:09

Kaune – pirmųjų litų kūrėjo A. Varno paroda

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.04.04 21:09

Istorinėje Prezidentūroje Kaune atidaryta politinių šaržų pradininko, pašto ženklų ir pirmųjų Lietuvos litų bei centų kūrėjo Adomo Varno darbų paroda.

Istorinėje Prezidentūroje Kaune atidaryta politinių šaržų pradininko, pašto ženklų ir pirmųjų Lietuvos litų bei centų kūrėjo Adomo Varno darbų paroda.

Dailininkas A. Varnas šaržuose nepagailėjo garsių tarpukario menininkų, teisininkų ar ekonomistų, o ypač politikų. Daugiausiai politinių šaržų jis sukūrė tuometiniame Petrograde vykusiame visos Rusijos lietuvių Seime. A. Varnas rėmė Lietuvos nepriklausomybės šalininkus, todėl pastarieji jo šaržuose – orūs ir protingi. 

„Lietuvių socialdemokratų partijos narius, dalis kurių netgi priklauso ir bolševikų partijai, ir jokiu būdu nepritarė Lietuvos valstybingumui, o siūlė tik kovoti už Lietuvos autonomiją Rusijoje, na, tiems kliuvo nuo A. Varno pieštuko, ir jie vaizduojami su velnio ausimis, kanopomis“, – šaržus apibūdina parodos kuratorė dr. Ingrida Jakubavičienė.

1922-aisiais buvo išleistas dailininko šaržų rinkinys „Ant politikos laktų“, kuriame komentarus surašė kunigas Juozas Tumas Vaižgantas. Parodoje eksponuojami ir kunigaikščių, visuomenės veikėjų portretai, pašto ženklai ir naktimis A. Varno Prahoje kurti pirmųjų litų bei centų projektai. Jų, nors buvo liepta, dailininkas nesunaikino.

„Iš pradžių buvo sutarta, kad Prahoje bus atspausdinti pirmieji A. Varno sukurti pašto ženklai, tačiau jaunai valstybei stigo lėšų ir tam, kad komandiruotė kainuotų kuo pigiau, Lietuvos bankas tam pačiam dailininkui per tą patį laikotarpį užsakė toje pačioje spaustuvėje atspausdinti ir pirmuosius lietuviškus litus“, – pasakoja dr. I. Jakubavičienė.

Paroda „Varnas varnui akies nekerta? Lietuvos politikai ir visuomeninis gyvenimas Adomo Varno kūryboje“ Istorinėje prezidentūroje Kaune veiks iki birželio pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt