Kultūra

2015.09.08 13:45

Po penkerių metų „šaltuko“ susitinka Lietuvos ir Lenkijos paveldosaugininkai

BNS2015.09.08 13:45

Vilniuje susitikę Lietuvos ir Lenkijos paveldosaugininkai vėl tariasi dėl bendradarbiavimo. Pasak Lietuvos kultūros viceministro Romo Jarockio, šis susitikimas įvyko po ilgos pauzės, kurią lėmė ir politinė įtampa tarp šalių.

Vilniuje susitikę Lietuvos ir Lenkijos paveldosaugininkai vėl tariasi dėl bendradarbiavimo. Pasak Lietuvos kultūros viceministro Romo Jarockio, šis susitikimas įvyko po ilgos pauzės, kurią lėmė ir politinė įtampa tarp šalių.

„Planuojama buvo pernai daryti, bet Lietuvos pirmininkavimas ES sutrukdė, prieš tai buvo Lenkijos pirmininkavimas – irgi metai iškrito. Ir kaip žinia, jeigu atsiverstume laikraščius poros – trejų metų senumo, buvo šaltukas tarp dviejų valstybių, matyt ir tai lėmė“, – BNS sakė Lietuvos kultūros viceministras Romas Jarockis.

Anot jo, jautriausios šios srities dvišaliuose santykiuose yra karių kapų ir informacinių užrašų temos.

„Tai susiję su lietuvių karių kapais Lenkijoje, lenkų karių kapais Lietuvoje – turiu omeny 1919-1920 metų konfliktą, dvikalbėmis lentelėmis prie kultūros paminklų, informacijos pateikimu. Tai yra ir paveldo objektai, bet jie yra ir politiniame kontekste“, – pasakojo viceministras.

Jos teigimu, iš šio susitikimo Lietuva tikisi praktinio pasistūmėjimo dėl specialistų, studentų mainų.

„Lietuvos klausimai daugiau yra tokio bendro pobūdžio – mes iš tikrųjų siekiame pozityvaus bendradarbiavimo apsikeičiant specialistais, studentais – Lenkija yra didesnė šalis, jie lėšų turi, pas juos institucijų, rengiančių kultūros paveldo specialistus, yra daugiau ir galbūt įdirbis kai kuriose srityse didesnis. Mes daugiau siekiame profesinės patirties, galbūt per Lenkiją mes galime į platesnį – europinį – kontekstą išeiti“, – dėstė viceministras.

Pasak R. Jarockio, su Lenkija, kitaip nei su Rusija, nekyla problemų dėl kultūros vertybių susigrąžinimo.

„Dėl susigrąžinimų iš Lenkijos tai nėra problemų, tos problemos neegzistuoja“, – patikino jis.

Viceministro aiškinimu, ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vykstančiame susitikime daugiausia dalyvauja ekspertai, ne politikai, todėl kalbama apie praktinį bendradarbiavimą be politinio problemų vertinimo.

„Lyginant su ankstesniais protokolais, viskas yra palinkę į pozityviąją pusę“, – susitikimo atmosferą apibūdino R. Jarockis.

Susitikime dalyvauja R. Jarockis, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo viceministrė Malgorzata Omilanowska, Lietuvos kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos, Nacionalinio kultūros paveldo instituto ir kitų institucijų atstovai. Tai aštuntas Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo ekspertų grupės posėdis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.