Kultūra

2015.09.08 13:45

A. Mončio namuose-muziejuje – estų menininko R. Toomros mezginių paroda

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta estų menininko Riho Toomros paroda „Nuo siūlo iki meno“. Joje mezginiai sukurti pagal garsaus vokiečių menininko, didžiojo kiauraraščio meistro Herberto Nieblingo mezgimo pavyzdžius.

Antano Mončio namuose-muziejuje atidaryta estų menininko Riho Toomros paroda „Nuo siūlo iki meno“. Joje mezginiai sukurti pagal garsaus vokiečių menininko, didžiojo kiauraraščio meistro Herberto Nieblingo mezgimo pavyzdžius.

Raštų įvairovė ir mezginių gražumas prikausto akimirksniu. O sužinojus, kad šių meno kūrinių autorius – roko gerbėjas, choro dainininkas, privačios tarptautinės transporto kompanijos savininkas, sunku patikėti tuo, ką matai.

„Megzti išmokau atsitiktinai, iš močiutės. Jos darbai buvo gražūs. Ji gyveno už šimto kilometrų nuo Talino. Per atostogas dažnai pas ją lankydavausi. Neturėjau ką veikti, todėl kartą paprašiau parodyti, kaip megzti“, – prisimena menininkas R. Toomra.

Dvylikamečio berniuko eksperimentai buvo gana sėkmingi. Tačiau truko neilgai. Prie mezgimo menininkas sako grįžęs po armijos, kai pradėjo draugauti su merginomis, – joms dovanojo savo mezginius.

Vėliau, įkūręs tarptautinę transporto kompaniją, mezgimą R.Toomra užmiršo dešimčiai metų. Vėl imtis vąšelio ir virbalų privertė 2008-ųjų krizė.

„Mezgu virbalais. Vąšeliu tik pradžioje numezgu apskritimą ir pabaigoje apneriu, o šiaip mezgu keturiais virbalais“, – aiškina menininkas.

Parodoje – daugiau kaip trisdešimt autoriaus darbų. Kai kurie sukurti prieš dvidešimt metų, bet dauguma – nauji. Menininkas sako pastaruosius porą metų intensyviai rengėsi pirmajai savo parodai. Ji praėjusių metų gruodį surengta Estijos nacionalinėje bibliotekoje ir buvo skirta vokiečių menininko H.  Nieblingo, vadinamo didžiuoju kiauraraščių meistru, 110-osioms gimimo metinėms. Megzti išmokęs dar vaikystėje, H. Nieblingas visą gyvenimą paskyrė šiai išskirtinei mezgimo technikai, jos vystymui. Būtent pagal jo paliktus raštų pavyzdžius ir mezga R. Toomra. Jo kūryba sužavėjo ir susirinkusius į Estijos ambasadą Vilniuje, kur buvo surengta antroji R. Toomros paroda.

Kasdien sugaišdamas apie tris–šešias valandas, vieną kiauraraštį menininkas sako numezgantis per 3–4 mėnesius. Savo darbų neparduoda, o ir visų mezgimo paslapčių neatskleidžia.

Pamatyti mezginius A. Mončio namuose-muziejuje bus galima iki gegužės pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.