Kultūra

2015.09.08 13:45

Atidaryta nauja L. Tuleikio paroda

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, atidaryta jubiliejinė retrospektyvinė dailininko Leonardo Tuleikio paroda „Tapybos atspindžiai“. Eksponuojama per šimtą tapybos darbų, didžioji dalis iš dailininko dirbtuvės.

Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, atidaryta jubiliejinė retrospektyvinė dailininko Leonardo Tuleikio paroda „Tapybos atspindžiai“. Eksponuojama per šimtą tapybos darbų, didžioji dalis iš dailininko dirbtuvės.

Dailininko L. Tuleikio 75-mečiui skirtoje retrospektyvinėje parodoje „Tapybos atspindžiai“ eksponuojama 130 darbų, kurtų 1968-2011 metais.  Pagrindinis dailininko siekis – eksponuoti anksčiau nerodytus kūrinius, kurie sovietmečiu negalėjo pakliūti į sales dėl ideologinių, turinio apribojimų, todėl kaip sako dailininkas, buvo kuriami sau. Dailininkas akcentuoja skirtumą tarp kūrinių sukurtų pagal užsakymus ir tarp kurtų sau.

„Kai dirbi virš 50 metų, tai iš lėto, iš lėto išsiugdo pojūtis, kur gerą tapybą skiria nuo blogos, tai nėra taip paprasta, susiformuoja iš lėto. Jaunesniam atrodo vienaip, vėliau kitaip, todėl ir mano darbai kitokie. Žinot iš vienos pusės kaip pasikeitė, šitas pojūtis kokybės išsiugdo, juo vadovaudamasis gali į save pasižiūrėt ir į kitus pasižiūrėt“, – kalbėjo L. Tuleikis.

Pasak dailininko, ieškodamas savo kūrybos gilumo ir iš naujo įvertindamas  savo paties meninę raišką, nemažai savo anksčiau kurtų darbų peržiūri ir pertapo.

„Yra dalis darbų, kurie praktiškai nuo seniausių laikų man atrodė geri, aš juos kaupiau – padedu į lentynas ir niekam nerodau, jie yra nejudinti visiškai. O dalis darbų, kai pasiimi, vartai ir matai, kad neatlaiko kritikos, šituos aš negailestingai pertapau, kitą motyvą, kartais kažką darau, jei matau, kad reikia pakeist, pakeičiu, o jei matau, kad nieko gero, žemyn galvą ir maliavoji visai ką kita“, – pasakojo dailininkas.

Parodos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė išskiria tris pagrindines dailininko kūrybos kryptis. Pirmoji yra susijusi su dekoratyviai stilizuotais figūriniais paveikslais, kuriuose vaikystė, prisiminimai arba gimtosios Žemaitijos būtis. Antroji kūrybos kryptis pasižymi išgryninta griežtų transformuotų formų plastika, tamsiu koloritu ir ryškiomis spalvinėmis inkrustacijomis, primenančiomis viduramžių vitražus. Per pastaruosius 10 metų L. Tuleikio darbuose išryškėja trečioji kryptis, keičiasi kompozicijų struktūra. Virš konstruktyvių formų tarsi skleidžiasi minkšti, persišviečiantys tonai.

„Klausykit, čia mes lietuviai – lietuvių tapyba, pasižiūri didžiųjų meistrų, tada toks mažas, dar Kisarauskas sakydavo, mes lietuvių dailininkai gerai žinom, kokie mes dideli, bet blogai žinom, kokie mes mažiukai.
Ts dramatinis požiūris į gyvenimą eina nuo seniausių laikų iki dabar, o išorinis pavidalas laikas nuo laiko keitėsi, o esmę sudaro, nes eina tas pats dramatinis požiūris į gyvenimą“, – aiškino dailininkas.

Paroda Taikomosios dailės muziejuje veiks iki birželio 8 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.