Kultūra

2015.09.08 13:45

Rašinių ir straipsnių knygoje O. Milašius atsiskleidžia naujame amplua

Giedrė Baltrušytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido Oskaro Milašiaus lituanistinių ir politinių straipsnių bei rašinių knygą. Joje žinomas kūrėjas atsiskleidžia kaip įtaigus diplomatas, turėjęs savitą Lietuvos ir Europos viziją.

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido Oskaro Milašiaus lituanistinių ir politinių straipsnių bei rašinių knygą. Joje žinomas kūrėjas atsiskleidžia kaip įtaigus diplomatas, turėjęs savitą Lietuvos ir Europos viziją.

O. Milašius Lietuvos skaitytojams geriausiai pažįstamas  kaip poetas ir dramaturgas. Šis Prancūzijoje gyvenęs, bet lietuviu save laikęs kūrėjas buvo ir garsus diplomatas, dirbęs Lietuvos atstovu Tautų sąjungoje, vėliau – Lietuvos įgaliotuoju ministru, o galiausiai prezidento Antano Smetonos buvo paskirtas reziduojančiu ministru. Politiniai O. Milašiaus pareiškimai sugulė į specialią lietuviškai išleistą knygą.

„Kai kurie istoriniai momentai kartojasi, tai tikrai labai aktuali ta publicistika ir jokiu būdu nepasenusi. Ir dar vienas dalykas – O. Milašiaus rašiniai parašyti labai užsidegusio, entuziastingo žmogaus, tikinčio tuo, ką jis rašo ir kalba. Ir jie parašyti tikro poeto – jo kalba, visi parenkami įvaizdžiai yra be galo įtaigūs“, – teigė knygos sudarytoja ir vertėja prof. Genovaitė Dračkutė.

Į knygą „Oskaras Milašius. Lituanistinė ir politinė publicistika“ sudėti straipsniai bei rašiniai, kuriuos autorius publikavo Prancūzijoje nuo 1918-ųjų iki pat mirties 1939-ais metais. Pirmą kartą lietuvių kalba skelbiami tekstai atspindi autoriaus požiūrį į po Pirmojo pasaulinio karo susiklosčiusią padėtį, jo tėvynės ieškojimus ir būsimos Europos vizijas.

Iki šiol šie tekstai lietuviams buvo sunkiai pasiekiami, nes jie buvo publikuoti po pirmo pasaulinio karo leistoje Prancūzijos periodinėje spaudoje, kuri iki šiol nesuskaitmeninta.

„Kas man buvo pačiai įdomiausia ir apie ką galėčiau kalbėti kaip apie atradimą, tai turbūt tai, kad jo politinėje publicistikoje ryškėja esminis bruožas – noras, pastanga sukurti harmoningo pasaulio viziją, kurios centre būtų Lietuva“, – pasakojo knygos vertėja Neringa Klišienė.

Dvidešimt O. Milašiaus kūrybos metų apžvelgiančios naujosios knygos pristatymas surengtas Prancūzų institute kaip frankofonijos renginių dalis. Šio ciklo renginiai Vilniuje tęsis iki kovo pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.