Kultūra

2015.09.08 13:45

Šiųmetėje Dainų šventėje laukiama 37 tūkst. dalyvių

BNS2015.09.08 13:45

Po ketverių metų pertraukos liepą Vilniuje ir Kaune vyksiančioje Dainų šventėje laukiama 37 tūkst. dalyvių, tarp jų – net 1000 svečių iš įvairių pasaulio valstybių.

Po ketverių metų pertraukos liepą Vilniuje ir Kaune vyksiančioje Dainų šventėje laukiama 37 tūkst. dalyvių, tarp jų – net 1000 svečių iš įvairių pasaulio valstybių.

Kas ketverius metus vykstanti dainų šventė šiemet švenčia jubiliejų: birželio 28 – liepos 6 dienomis ji organizuojama jau 90-ąjį kartą. Šventės renginiai vyks dviejuose miestuose – Vilniuje ir Kaune.

Kultūros ministerijoje antradienį pristatyta šiųmetės šventės, pavadintos „Čia mano namai“ programa bei liaudies kultūros mylėtojų laukiančios naujovės.

Dainų šventės direktorius Saulius Liausa įteikė simbolines dovanas – dirigento batutas, anot jo paties, trims „pagrindiniams šventės dirigentams“ – kultūros ministrui Šarūnui Biručiui, Vilniaus merui Artūrui Zuokui bei Kauno merui Andriui Kupčinskui.

„Dainų švenčių mums pavydi daugelis pasaulio šalių, – pripažino Š. Birutis. – Galime aiškiai pasakyti: šiemet Dainų šventėje bus rekordinis dalyvių skaičius iš Lietuvos ir iš viso pasaulio. Nuogąstavome, kad didėjant emigracijai, stipriai kris ir Dainų šventės dalyvių skaičius, bet iš tiesų šis renginys apjungia globalią Lietuvą – mūsų tautiečiai sugrįš dalyvauti šventėje. Dainų šventė tampa pasididžiavimo savo valstybe, vienybės švente“, – sakė ministras.

Anot Vilniaus mero Artūro Zuoko, Dainų šventė tampa ne tik lietuvių vienybės, tačiau ir dviejų didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus ir Kauno – bendradarbiavimo pavyzdžiu.

„Vilnius savo darbus padarys laiku: parengsime visą reikalingą infrastruktūrą, kur turėtų vykti Dainų šventės renginiai, dalyviams bus skirtas nemokamas viešasis transportas – užteks turėti dalyvio kortelę, nereikės pirkti bilietų“, – apie Vilniaus indėlį prisidedant prie šventės organizavimo kalbėjo meras.

Kauno meras Andrius Kupčinskas teigė, kad savaitę truksiančios Dainų šventės pradžia šiemet sutaps su Rasų bei Joninių šventėmis, o pirmieji renginiai numatyti būtent laikinojoje sostinėje. Meras pabrėžė, kad šių metų renginiai galės vykti Dainų slėnyje, kurį pernai savivaldybei pavyko perimti ir privataus verslo visuomenės reikmėms.

Pasak Dainų šventės direktoriaus S. Liausos, dainos bei šokiai, kaip visada, apjungs ne tik Lietuvą su išeivijoje gyvenančiais tautiečiais, tačiau ir kelias kartas: jauniausiems dalyviams – vos keleri metai, vyriausiasis, armonikierius iš Linkuvos, atšventė 96-ąjį gimtadienį.

„Dainų šventę sudarys 12 pagrindinių meninių programų. Be tradicinių, kaip dainų diena, folkloro diena, šokio diena, ansamblių vakaras, vyks ir tradiciniais tampantys renginiai – šventės dalyvių eitynės, liaudies meno paroda, kanklių koncertas, pučiamųjų orkestrų vakaras.

Šiemet yra ir trys nauji renginiai: mėgėjų teatrai, kurie savo pasirodymą skirs Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, taip pat veiks amatų miestelis vaikams prie Valdovų rūmų (...). Pirmąkart, specialiai Dainų šventei, atkuriame septynių baltų genčių I–XIV amžiaus istorinį-archeologinį kostiumą, pirmąkart bus galima pamatyti 56 skirtingus kostiumų modelius“, – renginius pristatė S. Liausa.

Dirigentas bei Dainų šventės meninės programos vadovas Vytautas Miškinis tvirtino, kad šventėje skambėsiančiais chorui skirtais kūriniais stengtasi aprėpti visus chorinės muzikos žanrus, pagrindinis šių metų Dainų šventės akcentas bus skirtas dainavimui be pritarimo.

„Nepamirškime, kad UNESCO pavelde įrašyta tai, kad Dainų šventė yra masinis dainavimas be pritarimo. Taigi, 40 proc. visų dainų bus a capella, ko mes stokojome pastarąsias dainų šventes (...). O kaip viskas pavyks, viskas priklauso nuo lietaus, nes lietus nuplauna daug gerų ketinimų. Jei nebus lietaus, viskas, kas sumanyta, turėtų gerai klostytis“, – vylėsi V. Miškinis.

Anot jo, be tradicinių chorams akompanuojančių instrumentų bus galima išgirsti ir grupės „Quorum“ akompanimentą balsu, galbūt dalyvaus ir grupė „Žalvarinis“, į programą įtrauktas ir masinis Tautiškos giesmės giedojimas.

Kaip praneša šventės organizatoriai, šventėje iš viso laukiama 37 tūkst. dalyvių., 12 tūkst. dalyvaus Dainų dienoje, 5 tūkst. – ansamblių dienoje, šokių dieną laukiama dar 7,5 tūkst. dalyvių pasirodymų. Daugiau nei 1000 šventės dalyvių atvyks ir iš Australijos, Argentinos, Brazilijos, Baltarusijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos, Ukrainos, Urugvajaus, Vokietijos.

Apie 20 tūkst. dalyvių pasipuoš tautiniais kostiumais, specialius kostiumus planuojama pasiūdinti ir 34 dirigentams. Bus grojama ne tik tradiciniais liaudies instrumentais, bet ir puodynėmis.

Taip pat šventėje savo kūrybą pristatys 200 tautodailininkų, 20 tradicinių patiekalų gamintojų.

Bendra visų Dainų šventės pasirodymų trukmė – daugiau nei 40 valandų. Diriguos 90 dirigentų, skambės 169 kūriniai

Visiems šventės renginiams skirta sceninė ir techninė įranga svers 150 tonų, vien garso aparatūra svers apie 15 tonų, dalyviams prireiks apie 500 mikrofonų ir 10 km ilgio kabelio jiems pajungti.

Visa dainų šventė kainuos apie 8 mln. litų: 5 mln. kainuos dalyvių atvežimas, nakvynė bei maitinimas, apie 3 mln. – meninių programų paruošimas.

Tikimasi, kad Dainų šventės renginius gyvai iš viso stebės 100–150 tūkst. žiūrovų.

Dainų Šventę tiesiogiai transliuos Nacionalinis radijas ir televizija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt