Kultūra

2015.09.08 13:45

Š. Birutis: negalime tapatinti rusų tautos ir meno su Rusijos valdžia

ELTA2015.09.08 13:45

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia, kad menas ir politika negali eiti kartu, todėl palaiko Jono Vaitkaus vadovaujamo Lietuvos rusų dramos teatro spendimą nevykti į teatro festivalį Sankt Peterburge.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia, kad menas ir politika negali eiti kartu, todėl palaiko Jono Vaitkaus vadovaujamo Lietuvos rusų dramos teatro spendimą nevykti į teatro festivalį Sankt Peterburge.

„Festivalio vadovas labai aiškiai politizuoja situaciją, palaikydamas Rusijos prezidento veiksmus Ukrainoje. Tuomet pats festivalis tampa palaikančiu šiuos veiksmus. Teatras pasielgė absoliučiai teisingai neremdamas vienos pusės“, — radijui „Laisvoji banga“ sakė Š. Birutis. 

Tuo tarpu Rusijos ambasados sprendimas atšaukti tolesnes teatro gastroles į Smolenską, pasak ministro, grynai politinis:

„Atsakas visiškai nepasvertas. Galiu apgailestauti, kad Rusijos ambasada taip primityviai reagavo. Matyt, tokie nurodymai buvo duodami iš Kremliaus“,—Jono Vaikaus svarstymams dėl Rusijos valdžios įtakos šiam atsakui pritarė kultūros ministras.

Š. Birutis teigė, kad apskritai ignoruoti rusų tautą ir jos kultūrą yra didžiulė klaida. Už tai pasisakančių politikų veiksmus jis vadina „pigiu populizmu“. 

„Negalime tapatinti rusų tautos su Kremliumi ir jo vykdoma politika. Turime gerbti kiekvieną tautą, jos kalbą, papročius“, – paklaustas, ar rusų tautybės Lietuvos piliečiai, konfliktinės situacijos atveju, galėtų kelti mums kokią nors grėsmę, sakė ministras. Jo teigimu, tyrimuose, analizuojančiuose Lietuvos rusų etninės grupės bruožus, pastebima, kad jie laiko save vietiniais:

„Lietuvos rusai labiau negu su Rusija save tapatina su Lietuva arba miestu, kuriame gyvena. Tai išskiria mus iš kitų Baltijos šalių“,— kalbėjo Š. Birutis.

Atviru laišku atsisakęs vykti į teatrų festivalį Sankt Peterburge, režisieriaus J. Vaitkaus vadovaujamas Lietuvos rusų dramos teatras sulaukė atsakomosios reakcijos: „Ambasada atšaukė mūsų kelionę į Smolenską“, – radijui „Laisvoji banga“ sakė teatro vadovas. 

Savo naujausią spektaklį „Eugenijus Oneginas“ kolektyvas turėjo vaidinti ir šiame mieste, tačiau dabar gastrolės į Rusiją apskritai atšaukiamos. „Negi teatro atvykimas toks baisus, kad tokios šalies vadovui būtų verta šitaip žaisti. Matyt, kad vadas silpnas“, – užuominomis kalbėjo J. Vaitkus.

Režisierius teigė, kad rasti Sergejaus Šubo, teatro „Baltijos namai“ („Baltijskij dom“) direktoriaus, pavardę tarp Rusijos kultūros veikėjų, pateisinančių Krymo okupaciją, jam buvo visiškai netikėta:

„Iš jo pusės – tai ne itin etiška. Mes esame bendradarbiai, kartu dalyvaujame įvairiose projektuose. Kartu kristalizavome ir šio festivalio idėją“, – teatro „Baltijos namai“ direktoriaus, organizuojančio festivalį „Sutikimai Rusijoje“, poelgį komentavo J. Vaitkus. Kalbėdamas apie festivalio svarbą, kūrėjas pasakojo, kad šiame festivalyje dalyvauja dauguma postsovietinių šalių rusų dramos teatrų, atrenkami ir rodomi geriausi jų spektakliai:

„Suvažiavę kalbamės apie rusų kalbos, literatūros, sceninės kalbėsenos problematiką teatre. Problemų yra daug. Todėl manau, kad „Baltijskij dom“ vadovo poelgis truputį perbraukia visus gražius jo žodžius, pažadus, intencijas“, – tęsė J. Vaitkus. Šiame Sankt Peterburgo teatre iki šiol režisierius yra statęs tris spektaklius, Lietuvos rusų dramos teatras vaidinti čia vyksta kasmet.

„Pajutau, kad aš ir teatras negalime dalyvauti festivalyje, kai dėl tokių veiksmų nėra nei tariamasi, nei pranešama teatro žmonėms, juolab kai jame dirba įvairių tautybių aktoriai. Pasiųstas laiškas yra ženklas, kad giname vertybes, kurių pagrindu festivalis buvo įkurtas: draugystę tarp rusų teatrų, toleranciją“, – teigė Lietuvos rusų dramos teatro vadovas.

Paklaustas, ar nesibaimina sulaukti ilgalaikių sankcijų, kurios teatrui užvertų duris į kitų šalių rusų teatrų scenas, J. Vaitkus sakė, kad įvairios sankcijos jį lydi visą karjerą:

„Nuo pat darbo pradžios 1973 metais mane auklėjo iš įvairių instancijų, partijų – kas netingėjo. Nemanau, kad turiu taikytis prie laikinų dalykų. Visos blogio sukurtos idėjos anksčiau ar vėliau pasmerktos žlugti“, – „Laisvajai bangai“ sakė režisierius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.