Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniuje eksponuojamas kūrinys, vadinamas XVI a. pr. ginkluotės enciklopedija

Giedrė Baltrušytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Minint 500-ąsias Oršos mūšio metines, įspūdingai, su Žalgirio ir Salaspilio mūšių pergalėmis lyginamai kovai priminti Lietuvos dailės muziejus pristato specialią programą.

Minint 500-ąsias Oršos mūšio metines, įspūdingai, su Žalgirio ir Salaspilio mūšių pergalėmis lyginamai kovai priminti Lietuvos dailės muziejus pristato specialią programą.

Šiemet sukanka 500 metų nuo tada, kai dabartinėje šiaurės rytų Baltarusijos teritorijoje, už penkių kilometrų į rytus nuo Oršos, įvykusiame mūšyje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė ir Lenkijos Karalystės daliniai nugalėjo Maskvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenę. Jubiliejaus proga Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta paroda, kurioje eksponuojama seniausio išlikusio Oršos pergalę įamžinusio paveikslo faksimilė.

„Oršos mūšis, kaip žinoma, yra pavaizduotas ir meno kūriniuose. Pats seniausias ir ryškiausias kūrinys, tapybos darbas, yra saugomas Varšuvos nacionaliniame muziejuje. Kadangi kūrinys tapytas ant lentų, jo transportuoti neįmanoma, susitarę su muziejumi mes padarėm unikalią faksimilę – vienas prie vieno“, – sako Dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.

Greta faksimilės eksponuojami to meto ginklai ir kompozicinė paveikslo schema. Senuoju papročiu žvelgiant nuo dešiniojo viršutinio paveikslo kampo į kairę, atkuriama detali mūšio eiga – nuo pat Lietuvos ir Lenkijos pajėgų ir sunkiosios kavalerijos perkėlimo per Dnieprą, husarų ir raitųjų šaulių dalinių susidūrimo su maskvėnais iki pat mūsiškių surengtos pasalos ir priešo armijos bėgimo. Paveiksle pavaizduoti ir visi svarbiausi mūšio vadai – net ir Lietuvos kavalerijos vadas Jurgis Radvila, kurio autentiškų portretų nėra išlikę. O tarp daugybės veikėjų galima išvysti ir paties dailininko autoportretą – tai vienintelis neginkluotas personažas visame kūrinyje.

„Kūrinio autorius, manoma, vokiečių dailininkas, mokęsis Luko Kranacho vyresniojo dirbtuvėje, buvo, tyrinėtojų nuomone, šio mūšio ir netgi po mūšio vykusių triumfo renginių liudininkas, todėl mūšio lauką, kariuomenių išsidėstymą, aprangą, ginkluotę, netgi svarbiausius mūšio etapus jis pavaizdavo labai tiksliai“, – teigia parodos kuratorė Dalia Tarandaitė.

Vilniaus paveikslų galerijoje eksponuojamas paveikslas – pats seniausias Lietuvoje ir Lenkijoje išlikęs batalinio žanro kūrinys ir pats reikšmingiausias, vaizduojantis Oršos mūšį. Dėl itin detalaus, portretinio visų personažų vaizdavimo šis darbas kartais netgi vadinamas to meto ginkluotės enciklopedija ir vaizdiniu mūšio reportažu. Parodą galima aplankyti iki birželio 8-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt