Kultūra

2015.09.08 13:45

Tapytojas R. Garbačiauskas krematoriume prakalbins tylą

LRT.lt2015.09.08 13:45

„Tylos kalbėjimas“ – tokį projektą penktadienį Kėdainių krematoriume pristatė tapytojas, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros prof. Ričardas Garbačiauskas kartu su žmona – Šiaulių dramos teatro aktore Lina Bocyte, rašoma pranešime spaudai.

„Tylos kalbėjimas“ – tokį projektą penktadienį Kėdainių krematoriume pristatė tapytojas, Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros prof. Ričardas Garbačiauskas kartu su žmona – Šiaulių dramos teatro aktore Lina Bocyte, rašoma pranešime spaudai.

Šešios abstrakcijos iš naujausio dailininko paveikslų ciklo „Siluetai“ papuošė krematoriumo erdves, kuriose parodos atidarymo metu nuskambėjo ir Justino Marcinkevičiaus, Salomėjos Neries bei Sigito Gedos eilės.

„Šis projektas – tai vizualaus meno ir lietuvių poetų lyrikos metaforiškumo jungtis, puikiai tinkanti tokiam sakraliam objektui, koks yra krematoriumas, – sako prof. R. Garbačiauskas. – Vaizdingas ir taupus poetinis žodis skatina susikaupti, nors trumpam pažvelgti į amžinybę, neprarasti vilties gyventi ir kurti, o čia pat eksponuojamos abstrakcijos nuteikia tyliam būties apmąstymui.“

Autorius teigia savo darbuose sąmoningai vengiantis siužetiškumo, socialinio konteksto, dažnai vyraujančio šiuolaikiniame mene. Jis savo kūrinius vadina ritminėmis struktūromis, dinamiškomis ir kontrastingomis tiek dėmių masėmis, tiek toniniais sprendimais.

„Visur esantis ritmas – universali, būtina mus supančios kosminės apsupties, mikro ir makro pasaulio egzistavimo sąlyga, tad pasitelkęs tokią poziciją turiu galimybę kalbėti labai apibendrintomis, minimalizuotomis, primityvistinėmis siluetų formomis, kurios tarsi archajiški ženklai, anonimiški šiuolaikinio pasaulio figūrų siluetai, sąveikaujantys tarpusavyje“, – teigia tapytojas ir priduria, kad paveikslų koloritus taip pat laiko svarbia savo kūrinių dedamąja dalimi, kuriančia emocinę-estetinę kūrinių nuotaiką.

Pasak Kėdainių krematoriumą valdančios bendrovės „K2 LT“ direktoriaus Vytenio Labanausko, idėja krematoriume rengti meno darbų parodas pasiteisino. „Vis daugiau profesionalių menininkų domisi galimybe čia pristatyti savo kūrybą ir per ją atlikti tam tikrą tarnystę – suteikti viltį išlydintiems į amžinybe artimiausius žmones“, – sako V. Labanauskas.

Jis pastebi, kad po truputį plečiasi ir meno rūšių įvairovė – krematoriumo erdvėse jau skambėjo moterų vokalinio ansamblio „Eglė“, vadovaujamo Eglės Juozapaitienės, a cappella atliekami kūriniai, o štai dabar – aktorės L. Bocytės poetiniai skaitymai: „Įsileidžiame į krematoriumą meną, kad jis prisidėtų prie ugnies kuriamų skaidrinančių emocijų, kad palydintieji Anapilin brangiausius žmones neliktų vieni su savo skausmu.“

Atidarytoji paroda „Tylos kalbėjimas“ – jau penktoji Kėdainių krematoriume. Nuo jo veiklos pradžios čia buvo eksponuojami tapytojų Valentino Ajausko ir Giedrės Riškutės-Kariniauskienės darbai, keramikas Algimantas Patamsis pristatė savo autorinę parodą, o keramikė Nomeda Marčėnaitė – pirmąją savo kurtų urnų parodą. Krematoriume veikia ir nuolatinė A. Patamsio unikalia kristalinės glazūros technologija kurtų urnų ekspozicija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.