Kultūra

2015.09.08 13:45

Paroda: kaip atgimsta paveikslai ir sudarkyti pastatai?

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus dailės akademijos paminklotvarkininkai siūlo susipažinti, kaip restauruojami paveikslai, kaip sudarkyti istoriniai pastatai atgauna pirminį vaizdą. Vilniuje, galerijoje „Akademija“, atidaryta paroda, kurioje pristatomas restauratorių darbas.

Vilniaus dailės akademijos paminklotvarkininkai siūlo susipažinti, kaip restauruojami paveikslai, kaip sudarkyti istoriniai pastatai atgauna pirminį vaizdą. Vilniuje, galerijoje „Akademija“, atidaryta paroda, kurioje pristatomas restauratorių darbas.

Paminklotvarkos parodos rengiamos labai retai. Vilniaus dailės akademija per 15 gyvavimo metų teigia tokią ekspoziciją rengianti tik antrą kartą. Joje pristatomi studentų, kuriems patikėti svarbūs paveldo objektai, restauravimo darbai.

„Atrinkome po kelis, mūsų manymu, įdomesnius arba tuos objektus, kuriuos mes galėjome parodyti.  Parodėme šitos specialybės specifiką“, – pasakoja Vilniaus dailės akademijos Paminklotvarkos katedros vedėja dr. Dalia Klajūmienė.

Molbertinės tapybos, skulptūros, sienų tapybos, architektūros ir interjerų restauravimas pristatomas nuo pradžių, kai tik patenka į restauratorių rankas. Pavyzdžiui, sugadinto paveikslo nuotrauka ir šalia – kaip jis atrodo restauruotas. Parodoje – ir senųjų meistrų darbų kopijos. Pasak paminklotvarkininkų, jų specialybei labai svarbu išmanyti senąsias tapybos tradicijas.  

„Tam, kad jis suprastų istorinės tapybos, skulptūros specifiką iš pagrindų, jis turi bandyti kopijuoti ir tapyti taip, kaip tapė senieji meistrai. Tai čia ekspozicijoje būtent ir yra tie trys sluoksniai“, – teigia D. Klajūmienė.

Ekspozicijoje rodoma, ir kaip vyksta restauracija, – 1952-aisiais skulptoriaus Gedimino Jokūbonio sukurtą kompoziciją atkuria viena Dailės akademijos studenčių. Dėstytojai sako, kad geru restauratoriumi tampa tik labai sąžiningas ir kruopštus studentas.

„Reikia žinoti labai gerai konkrečią specialybės šaką, žinoti jos istoriją, susipažinti su technologijomis ir mylėti paminklus bei jų istoriją, tai yra mylėti savo Lietuvą“, – aiškina architektūros restauratorius prof. Jonas Glemža.      

Specialistai sako, kad prieš penkiolika metų buvo susigriebta, jog senoji restauratorių karta išeina, o naujų specialistų niekas nerengia. Dailės akademijoje buvo tik architektūros restauracijos specialybė. Dabar kasmet akademiją baigia po 4–6 restauratorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.