Kultūra

2014.02.28 21:08

Klaipėdoje atidaryta nauja ciklo „XX amžiaus klasikai“ paroda

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.02.28 21:08

Klaipėdoje, „Baroti“ galerijoje atidaryta paroda iš ciklo „XX amžiaus klasikai“. Pristatomi 1940-80 metų žymiausių Lietuvos dailininkų darbai.

Klaipėdoje, „Baroti“ galerijoje atidaryta paroda iš ciklo „XX amžiaus klasikai“. Pristatomi 1940-80 metų žymiausių Lietuvos dailininkų darbai.

Pirmoji paroda „XX amžiaus klasikai“ į „Baroti“ galeriją lankytojus pakvietė prieš dešimtį metų, kai pradėjus vartyti sovietinio laikotarpio ryškiausių Lietuvos dailininkų darbus į juos pažvelgta naujai.

„Mes iš tikrųjų pervertinome to laikmečio tapybą, suprasdami, kad to baisiojo vadinamo socrealizmo Lietuvos dailininkų kūryboje nebuvo taip itin daug.

Iš tikrųjų Lietuvos dailininkai sugebėjo pasislėpti tuo metu po, aš vadinčiau, tokiu tradicinionalizmu. Nes jų kūryboje atsirasdavo labai daug metaforų, labai daug įvairių pasislėpimų“, – „Baroti galerijos“ direktorė Andželika Baroti.

Pirmosiose parodose daugiau eksponuoti tapybos darbai, šiandien „Baroti“ galerija pristato Jono Švažo, Alberto Petrulio, Vinco Kisarausko, Algio Skačkausko, Aspazijos Surgailienės, Valentino Antanavičiaus ir kitų to meto autorių 1940-80 metų piešinius, grafiką, akvarelę.

Tai, pasak specialistų, darbai, iš kurių vėliau gimė ištisi parodų ciklai, atskiri kūriniai. Kad išvengtų užsakomųjų darbų su tam tikrais siužetais, persmelktais politika, menininkai tapydavo peizažus, natiurmortus, leisdami sau šiek tiek abstrakcijų.

Daugelio šių darbų autorių jau nebėra. Jų palikti eskizai, kai kurių tuo laiku menininkai net negalėjo įgyvendinti, tikimasi sudomins ne tik meno žinovus, bet ir parodos lankytojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.