Kultūra

2014.02.24 23:49

„Šviesos poezija“: improvizacijų su stiklu paroda

Janinos Monkutės Marks muziejuje Kėdainiuose atidaryta meninio stiklo kūrinių paroda „Šviesos poezija“. Panevėžiečiai Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė kasmet Lietuvoje surengia po vieną parodą, dažniausiai vis kitame mieste.

Janinos Monkutės Marks muziejuje Kėdainiuose atidaryta meninio stiklo kūrinių paroda „Šviesos poezija“. Panevėžiečiai Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė kasmet Lietuvoje surengia po vieną parodą, dažniausiai vis kitame mieste.

Improvizuodamas su stiklu  Remigijus Kriukas išgauna įvairiausias formas. Net ir dideli darbai atrodo plastiški, trapūs. Daugelyje tarptautinių parodų eksponuotus jo darbus meno žinovai vertina kaip itin šiuolaikiškus, ekspresyvius, pasižyminčius temų ir idėjų įvairove. Pasak kritikų, šlifuoto stiklo lūžis, šviesos atspindžiai padeda atskleisti kūrinio santykį su aplinka, o skaidrumas – pažvelgti ir į vidinę jo erdvę, kurią apsprendžia formos, spalvos.

„Pasakyčiau meno kritikų žodžiais – jie neapibūdinami. Matantys parodą netiki, kad ji sukurta dviejų žmonių, sako, gal kokių 6, nes dirbam įvairiomis temomis ir su įvairia technologija“, – pasakoja stiklo menininkas R. Kriukas.

I. Stulgaitė-Kriukienė kuria paprastesnius, buitiškesnius darbus, tai, kas pačiai miela. Daugiausiai naudoja laivo ir namų simbolius. Kaip pati sako, meno paskirtis estetinė: jis turi teikti žmogui džiaugsmo, pakylėti jį, o ne šokiruoti, priblokšti.

„Kaip moteriai man svarbu namai, namai ne kaip statinio objektas, o kaip namų jaukumo, šeimos židinio, bendravimo, vaikų, ilgesio simbolis. Viskas, kas telpa į mūsų gyvenimą“, – dalinasi stiklo menininkė I. Stulgaitė-Kriukienė.

Pirmą kartą išbandžiusi karšto stiklo pūtimo ir formavimo rankomis technologiją dailininkė sako, kad liko patenkinta savo darbais. Abu menininkai pripažįsta, kad juos labiausiai žavi optinės stiklo savybės, jų išskirtinis braižas – faktūros stikle.

Menininkai teigia per metus Lietuvoje surengiantys tik vieną parodą, paprastai vis kitame mieste. Daugiausiai parodų surengta Suomijoje, Vokietijoje, Danijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse.  Pernai Kriukams suteikti Rusijos menų akademijos garbės narių vardai, už kūrybinius pasiekimus R. Kriukas apdovanotas Ukrainos nacionalinės meno akademijos sidabro medaliu.

Kriukų paroda Janinos Monkutės Marks muziejuje veiks iki balandžio 12 dienos.