Kultūra

2014.02.20 23:02

U. P. Hallbergas: būtent per meną ir literatūrą mirusieji nemiršta

Giedrė Baltrušytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.02.20 23:02

Pokalbis su tėvu anapus mirties – taip kartais apibūdinamas apie daugelį kultūros įžymybių pasakojantis romanas „Europos šlamštas“. Susipažinti su jo autoriumi, švedų rašytoju Ulfu Peteriu Hallbergu ir jo kūryba jau galima ir Lietuvoje.

Pokalbis su tėvu anapus mirties – taip kartais apibūdinamas apie daugelį kultūros įžymybių pasakojantis romanas „Europos šlamštas“. Susipažinti su jo autoriumi, švedų rašytoju Ulfu Peteriu Hallbergu ir jo kūryba jau galima ir Lietuvoje.

Prieš dešimtmetį Jurbarke vykusiuose literatūros skaitymuose dalyvavęs švedų rašytojas ir vertėjas U. P. Hallbergas į Lietuvą grįžo pristatyti knygos „Europos šlamštas – šešiolika būdų prisiminti tėtį“. Tai jau penktas tris dešimtmečius Berlyne gyvenančio kūrėjo romanas, tačiau pirmasis, išleistas lietuviškai. Rašytojas sako besidžiaugiantis, kad Lietuvos publikai prisistatys pačią asmeniškiausią savo knyga, kurią rašė siekdamas savotiškai pratęsti bendravimą su mirusiu tėvu ir skleisti jo puoselėtas humanizmo idėjas.

„Rašiau šią knygą po tėvo mirties, norėdamas pratęsti gyvenimą su juo. Tai tarsi vis dar tebesitęsiantis mūsų bendravimas. Manau, kad būtent per meną ir literatūrą mirusieji nemiršta. Tokia yra meno didybė ir didžiausia geros literatūros vertybė“, – atskleidžia rašytojas.

16-os esė romanas „Europos šlamštas“ prieš ketverius metus įvertintas Alberto Bonniero premija. Kūrinyje vaikystės prisiminimai ir istorijos apie įvairias Europos kultūros asmenybes persipina su pasakojimais apie rašytojo tėvą, kuris visą savo gyvenimą paskyrė humanizmui, grožiui ir meno bei kultūros pasaulio stebėjimui, interpretavimui ir įvairiausių objektų kolekcionavimui. U. P. Hallbergas sako kolekcionavimu užsikrėtęs ir pats, tik renka jis ne daiktus, o žmonių istorijas, žodžius ir mintis. Beje, sukauptų užrašų ir pastebėjimų knygelių skaičiumi jis pralenkė tėvą – jų rašytojas turi 148.

„Menas yra skirtas pažinti save ir gyvenimą. Jis skatina tobulėti ir kasdien būti geresniu žmogumi. Mano tėvo pavyzdys primena, kad daugiau turto rasime mene ir kultūroje, o ne vaikydamiesi pinigus. Manau, šiandien itin svarbu kelti klausimą, kaip skleisti ankstesnių kartų sukauptą vertybinę patirtį, o ne tobulinti į tuštumą vedančias technologijas“, – teigia U. P. Hallbergas.

Rašytojas pabrėžia klausimus visada vertinęs labiau už atsakymus, meną ir kūrybingumą – labiau už technologijas, o grožį – labiau už pinigus. Paklausyti šio kūrėjo minčių ir išsamiau susipažinti su jo kūryba galėsite šį šeštadienį 12 valandą „Knygų mugėje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.