Kultūra

2014.02.19 11:52

Vilniuje bus minimas 110-asis J. Vaičiaus jubiliejus

LRT.lt2014.02.19 11:52

Vasario 28 d., penktadienį, 16 val. įvyks parodų „Jonui Vaičiui-110“ ir „Leonardas Vaitys. Architektūra: kūrybos faktai“ atidarymas.

Vasario 28 d., penktadienį, 16 val. įvyks parodų „Jonui Vaičiui-110“ ir „Leonardas Vaitys. Architektūra: kūrybos faktai“ atidarymas.

Jonas Vaitys (1903–1963) – XX a. lietuvių dailės klasikas, tačiau jo kūryba mūsų meninės atminties peizaže vis dar menkai aktyvuota. Tarpukariu dailininkas išsiskyrė kaip socialinių temų tapytojas: jis sukūrė savitą „skurdo atvaizdų galeriją“, garsiuosius Kauno Brazilkos ir ironiškus visuomenės „grietinėlės“ paveikslus, pasižymėjo stilistinių ieškojimų įvairove. Pokariu, atėjus sovietų erai, pagarsėjo kaip peizažistas – užmiegančios ar atbundančios gamtos stebėtojas, tirpstančio sniego perteikimo meistras, rašoma pranešime spaudai.

J. Vaitys paliko svarų pėdsaką ir Lietuvos dailės pedagogikos bei institucijų istorijoje: 1946–1951 m. buvo Kauno valstybinio taikomosios ir dekoratyvinės dailės instituto direktorius, nuo 1951 m. iki mirties – Kauno politechnikos instituto dėstytojas, porą kadencijų – Lietuvos TSR dailininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas. Tik neseniai paaiškėjo, kad jo dėka nuo sovietinių represijų sudėtinguoju pokario laikotarpiu buvo išgelbėta dešimtys būsimųjų Lietuvos menininkų, pradėjusių studijas Kauno taikomosios dailės institute. Išgelbėtų studentų, draugų, kolegų prisiminimai publikuojami naujoje monografijoje-albume apie dailininką. Gausiai dokumentine medžiaga iliustruota knyga Dailininkų sąjungos leidyklos išleista vos prieš kelis mėnesius – ji plačiai apžvelgia ne tik Jono Vaičio kūrybą, bet ir platų biografinį lauką, aptariant Vaitį kaip asmenybę ir mokytojo charizmą turėjusį žmogų. Parodą taip pat papildys biografinė dalis: nuotraukos ir išskirtinį menininko hobį atskleidžiantys artefaktai – paties įrištos knygos su vertinga bibliografine informacija. 

Dailininko kūrybą jau keletą dešimtmečių populiarina sūnus Leonardas Vaitys. Jubiliejų taip pat švenčiantis žinomas architektas greta tėvo tapybos pateiks savo kūrybos ataskaitą. Ir ne vien svarbiausius architektūrinius projektus – pasirodo, jis puikiai valdo kritiko ir publicisto plunksną, tad bus pristatoma ir naujai išleista jo straipsnių rinktinė „Eklektika“.

Kūriniai parodai surinkti iš dailininko sūnaus Leonardo ir dukters lituanistės Laimos šeimos rinkinių, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės, Lietuvos dailės muziejų ir advokatų kontoros LAWIN kolekcijų bei privačių rinkinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt