Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Teatro lankytojus pradžiugins lietuviškos operos premjera

Po ilgos pertraukos Nacionaliniame operos ir baleto teatre – lietuviškos operos premjera „Kornetas“. Kompozitorės Onutės Narbutaitės spektaklyje gvildenamos amžinos – meilės ir mirties – temos.

Po ilgos pertraukos Nacionaliniame operos ir baleto teatre – lietuviškos operos premjera „Kornetas“. Kompozitorės Onutės Narbutaitės spektaklyje gvildenamos amžinos – meilės ir mirties – temos.

Operos „Kornetas“ libretą parašė pati kompozitorė Ona Narbutaitė. Ji pasirinko Rainerio Marijos Rilkės „Sakmės apie korneto Kristupo Rilkės meilę ir mirtį“ siužetą. Tačiau kompozitorė improvizuoja, pasitelkdama ne tik R. M. Rilkės tekstus.

„Mano požiūriu, ta muzika nėra kažkokia tai labai kitokia, ar atmestina tradiciniam lankytojui. Joje yra pakankamai daug ir dainavimo, ir net tokių dalykų, kuriuos galima įsiminti ir padainuoti, kaip kokią hercogo dainelę – korneto dainą“, – sakė kompozitorė Onutė Narbutaitė.

Karo keliais traukiantis, skausmingo ilgesio kamuojamas Kornetas operoje yra ir apibendrintas poeto vaizdinys.

„Su realybe ji neturi nieko bendro, ta opera, ir jos libretas, manau ir muzika, ir tuo labiau turi bendro su poezija pačia bendrąja prasme. Dėl to ir siužetas, jeigu klaustų apie ką – aš nežinau. Apie likimą gal, apie  meilę, mirtį“, – svarstė režisierius Gintaras Varnas.

Spektaklio veiksmas vyksta XVII amžiuje ir XX amžiaus pradžioje. Kelis šimtus kostiumų spektakliui sukūrė Juozas Statkevičius, scenografė Medilė Šiaulytytė. Spektaklyje dainuoja jauni Lietuvos atlikėjai.

Pasak muzikos vadovo, dirigento Roberto Šerveniko, jaunieji turi daugiau patirties atliekant šiuolaikinę muziką. Dirigentas džiaugiasi, kad O. Narbutaitės partitūra parašyta taip meistriškai, kad neprireikė nieko išmesti, o taip dažnai nutinka repetuojant premjeras.

„Man atrodo, kad tai bus labai viskas nedirbtina visų pirma, tai nėra muzika parašyta iš technologinių pusių, tai ne kompiuteriu sukurta muzika, tai žmogaus jausmų ir meistriškumo išraiška“, – sakė muzikos vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas.

Pasak teatro vadovo, jie jau seniai repertuare neturėjo tokios lietuviškos operos, kurią būtų patys užsakę sukurti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi