Kultūra

2015.09.08 13:45

„Misija Sibiras“ parodoje – vėjo šuorų išvaikščiotos ištuštėjusios lietuvių gatvės

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje atidaryta „Misija Sibiras‘13“ paroda kalba apie kartų dialogą ir laiko tėkmės suformuotą bei visų mūsų užmirštą kontrastą, rašoma pranešime spaudai.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje atidaryta „Misija Sibiras‘13“ paroda kalba apie kartų dialogą ir laiko tėkmės suformuotą bei visų mūsų užmirštą kontrastą, rašoma pranešime spaudai.

2013 metų vasarą, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, 16 jaunų žmonių ekspedicijos komanda šiltą ir lietingą lietuvišką vasarą iškeitė į dešimtmečius nelankytas ir nenumaldomai laiko pasiglemžiamas kadaise lietuvių gausiai apgyvendintas vietas.

Mišku virtusios kapinės, užkaltos kultūros namų langinės ir vėjo šuorų išvaikščiotos ištuštėjusios lietuvių gatvės. Vietiniai gyventojai dar ir dabar jas vadina „banditų“ gatvėmis. Čia netildavo lietuviškos dainos, augo tvirti ir išpuoselėti namai. Atmintis apie šiose vietose kadaise gyvenusius lietuvius – dar gyva.

Anot projektą „Misija Sibiras“ organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktoriaus Arno Marcinkaus, originalus Tiumenės srityje užfiksuotų akimirkų eksponavimo būdas pasirinktas dėl vieno iš pagrindinių šio projekto tikslų – kartų dialogo. Jo prasme bei būtinybe įsitikinti įmanoma tik betarpiškai prie jo prisilietus.

„Ekspedicijų nuotraukos papildytos unikaliais įrašais iš dalyvių užrašų bei dienoraščių, kurie pateikiami lietuvių ir anglų kalbomis. Tad tikimės, kad ši paroda taps ne tik puikia proga susipažinti su ekspedicijos pasiekimais, tačiau taip pat ir reprezentuoti mūsų šalies istoriją svečiams iš užsienio“, – teigė A. Marcinkus.

Parodos atidarymo dalyvius pasveikino ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato generalinė sekretorė bei projekto „Misija Sibiras“ patarėjų tarybos narė Marija Drėmaitė.

„Dabartinėje visuomenėje egzistuoja nuomonė, kad tik didingi mūšiai ir pergalės ugdo patriotinę visuomenę. Toks požiūris yra pasenęs. Šis projektas – gilus savo istorijos suvokimas ir susidūrimas su tikrove, kuri vienija“, – įsitikinusi ji.

Renginyje dalyvavęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmiausia prisiminė vasarą išlydėtos ekspedicijos dalyvių žodžius, kai jie žadėjo papasakoti, kaip jiems seksis.

„Parodoje matome rezultatus: viskas užrašyta ir parodyta. Mūsų maža tauta – nesvarbu, ar išvažiavus, ar ištremta – yra viena, ir jos negalime skirstyti į emigravusius, išėjusius ar likusius. Dalis Lietuvos išvažiavo, buvo ištremta, ir to nereikia pamiršti. Šis projektas – tai, kas mus vienija ir vienys kaip tautą.“, – pabrėžė Užsienio reikalų ministerijos vadovas.

Jam antrinęs kultūros ministras Šarūnas Birutis atkreipė dėmesį į projekto reikšmę šalies kultūrai.

„Valstybė prasideda nuo kultūros, o šis projektas yra sudėtinė kultūros dalis. Kas yra už mūsų šalies ribų – istorija, tėvai, seneliai – neturi būti pamiršta, ir labai džiugu, kai visa tai saugo jaunimas“, – sakė Š. Birutis.

Renginio metu sveikinimo žodį „Misija Sibiras“ tarė ir Algirdas Kaušpėdas.

„Nežinau, iš kur reikia kildinti žodį „pilietis“, bet man jis skamba kaip „iš vienos pilies“. Tai jausmas, kad mes iš vienos pilies, iš vieno rato. Tai – bendražygių ir giminaičių sąvoka, palaikoma būtent tokiomis akcijomis, kaip „Misija Sibiras“, – dėstė A. Kaušpėdas ir pridūrė, kad projektas skatina žavėtis žmonėmis, kurie tuo metu buvo stiprūs ir išgyveno.

Paroda Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius) bus eksponuojama vasario 12–kovo 11 dienomis. Galerija pirmadieniais – ketvirtadieniais dirba nuo 8 iki 17 val., penktadieniais nuo 8 iki 16 val.

Nuo projekto vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau apsilankė dvylika jaunimo ekspedicijų, kurios sutvarkė apie 100 lietuviškų kapinių ir susitiko su ten gyvenančiais tautiečiais.