Kultūra

2015.09.08 13:45

Mirė Didžiosios depresijos laikais šypsenas įžiebdavusi aktorė Sh. Temple

BNS2015.09.08 13:45

Holivudo aktorė Shirley Temple, kuri vaikystėje įžiebdavo šypsenas Didžiosios depresijos laikų kino žiūrovams, mirė būdama 85 metų.

Holivudo aktorė Shirley Temple, kuri vaikystėje įžiebdavo šypsenas Didžiosios depresijos laikų kino žiūrovams, mirė būdama 85 metų.

Jos atstovė Cheryl Kagan, sakė, kad Sh.Temple, privačiame gyvenime žinoma kaip Shirley Temple Black, užgeso dėl natūralių priežasčių pirmadienį 22 val. 57 min. vietos (antradienį 8 val. 57 min. Lietuvos) laiku, apsupta artimųjų savo namuose netoli San Fransisko.

„Pagerbiame ją už gyvenimą, kupiną nuostabių pasiekimų – kaip aktorės, diplomatės, o svarbiausia – mūsų mylimos motinos, senelės, prosenelės ir 55 metus buvusios mylima žmona velioniui Charlesui Aldenui Blackui, kurio labai pasiilgstama“, – sakoma šeimos pranešime.

Ši talentinga ir itin žavi dainininkė, šokėja ir aktorė vaidino vienuose iš populiariausių filmų Amerikoje nuo 1935-ųjų, kai jai sukako septyneri metai, iki 1938-ųjų.

Tuo metu ji uždirbdavo daugiau negu kai kurios suaugusios kino žvaigždės, tokios kaip Clarkas Gable'as, Bingas Crosby, Robertas Tayloras, Gary Cooperis ir Joan Crawford.

1935 metų pradžioje Sh. Temple pelnė specialų JAV Kino akademijos apdovanojimą už „ypatingą indėlį kine“ ankstesniais metais.

Per savo aštuntąjį gimtadienį (iš tikrųjų jai tuomet sukako devyneri metai, bet kino studija norėjo, kad ji atrodytų jaunesnė) Sh. Temple gavo daugiau nei 135 tūkst. dovanų iš viso pasaulio, nurodoma 1978 m. rašytojo Roberto Windelerio išleistoje biografijoje „Širli Templ filmai“ („The Films of Shirley Temple“).

Tarp dovanų buvo gyvas kengūriukas iš Australijos ir apdovanojimą pelnęs Džersio veislės veršiukas, kurį jai skyrė Oregono moksleiviai.

Manoma, kad ji padėjo išgelbėti kino studiją „20th Century Fox“ nuo bankroto, suvaidinusi filmuose „Garbanė“ („Curly Top“) ir „Mažiausioji maištininkė“ („The Littlest Rebel“). Sh. Temple vardu netgi buvo pavadintas gėrimas: kaip ir dera, saldus ir nekaltas kokteilis iš imbierinio alaus ir granatų sirupo, papuoštas vyšnaite.

Sh. Temple tapo Amerikos sensacija. Motinos rengė savo dukras suknelėmis, panašiomis į mažosios aktorės; taip pat buvo išleista ją vaizduojančių lėlių, dabar labai paklausių tarp kolekcininkų.

Dėl didžiulio jos populiarumo tuometis JAV prezidentas Franklinas D. Rooseveltas pareiškė: „Kol mūsų šalis turi Shirley Temple, mums viskas bus gerai.“

„Kai žmonių dvasia prislėgta labiau negu bet kada per šią Depresiją, nuostabu, kad vos už 15 centų amerikietis gali nueiti į kiną, pamatyti besišypsantį vaiko veidą ir užmiršti savo rūpesčius“, – sakė tuometinis šalies vadovas.

Ilgainiui Sh. Temple tapo dailia jauna moterimi, tačiau žiūrovams ji nebeatrodė įdomi, todėl aktorė karjerą baigė būdama 21 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.