Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Vilniuje spalvingas trio sujungs meksikiečių, švedų ir senegaliečių muzikos tradicijas

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Vasario mėnesį Vilniuje ir Kaune viešės neįprastai spalvingas trijų narių world music kolektyvas, perteikiantis meksikiečių, švedų bei senegaliečių liaudies tradicijas. Kolektyvo nariai, pasitelkę smuiką, korą ir perkusinius instrumentus, kuria energingą liaudies muziką, tinkančią tiek smagiems šokiams, tiek džiugiam klausymuisi.

Vasario mėnesį Vilniuje ir Kaune viešės neįprastai spalvingas trijų narių world music kolektyvas, perteikiantis meksikiečių, švedų bei senegaliečių liaudies tradicijas. Kolektyvo nariai, pasitelkę smuiką, korą ir perkusinius instrumentus, kuria energingą liaudies muziką, tinkančią tiek smagiems šokiams, tiek džiugiam klausymuisi.

Šio trio muzika – tai nekasdienis Švedijos, Senegalo ir Meksikos muzikos junginys, pabrėžiantis kiekvieno muzikanto individualumą, jo instrumento skambesį. Nepaisant trio narių tradicijų išskirtinumo ir  atskirų kultūrų muzikiniai pasakojimai darniai susilieja į vieną nuostabią visumą, dėl to grupės narių kūrybos dialogas skamba įdomiai ir nenuspėjamai. 

Šio kolektyvo pagrindas pradėjo formuotis dar 1998 m., kuomet vieno Stokholmo klubo scenoje susitiko skirtingų pasaulio kraštų muzikantai – smuikininkė Ellika Frisell (Švedija) ir kora atlikėjas bei griot meistras Solo Cissokho (Senegalas). Prie šių atlikėjų, dar labiau praplėsdamas kolektyvo geografines bei muzikines ribas, pastaraisiais metais prisijungė profesionalus perkusininkas Rafaelis Sida (Meksika).

Švedijos liaudies muzikantė E. Frisell šiame kolektyve groja smuiku ir altu. Pasirodymuose ji perteikia savo gimtosios šalies muzikos tradicijas: turtingą Bingsjo ir Orsa muzikos paveldą, polska žanrą (muzikos ir šokių forma, paplitusi Šiaurės Europos šalyse). E. Frisell yra grojusi su Švedijos liaudies ansambliais „Filarfolket“, „Den Fule“ ir „Rosenbergs Sjuanarė“, muzikos mokėsi pas Nilsą Agenmarką ir Gustavą Pakkos, o kartu su Bombay K. Shivakumaru studijavo Pietų Indijos klasikinę muziką. Ellika taip pat groja iraniečių liaudies grupėje „Padik“ bei įgyvendina projektus su Svenu Ahlbacku ir Mats u Edenu, rašoma pranešime spaudai.

S. Cissokho iš Senegalo yra griot – t.y. istorijų pasakotojas, dainius ir klajojantis liaudies muzikantas, tęsiantis labai seną afrikiečių tradiciją. Kolektyve Solo groja Vakarų Afrikos styginiu instrumentu kora, panašiu į arfą, bei atlieka vokalo partijas. Muzikavimo kora paslapčių Solo išmoko dar savo gimtinėje Senegale. Nepaisant to, kad nuo 1995 m. S. Cissokho gyvena Norvegijoje, jis yra pasirodęs ne tik su šios šalies liaudies muzikantais, bet ir su indų smuikininku Subramaniam, bliuzo žvaigžde Ericu Bibbu,  žinomais Afrikos, Irano, Kinijos bei kitų šalių scenos atstovais. S. Cissokho, kaip ir E. Frisell, visuomet su dideliu smalsumu siekia išbandyti liaudies muziką vis naujame kontekste. Drauge koncertuodami E. Frisell ir S. Cissokho yra aplankę JAV, Afriką, Grenlandiją ir didelę dalį Europos šalių.

Trečiasis narys R. Sida iš Meksikos yra legendinis būgnininkas ir perkusininkas, gerai žinomas Švedijos džiazo ir world muzikos scenoje. R. Sida, gyvendamas Meksikoje, grojo būgnais roko ir džiazo grupėse, o 8-tajame dešimtmetyje, persikėlęs į Švediją, įvaldė ir kitus perkusinius instrumentus. Švedijoje jis tapo daugybės Afrikos, flamenko, salsa ir kitų žanrų muziką grojančių grupių „Stockholm Jazz Orch“, „Ale Möller Band“, „Jonas Knutsson Quartet“, „Hot Salsa“, „Makonde“, „Ahmadu Jarr's Highlife orchestra“ ir „Erik Steen`s Flamenco Fusion“ nariu. E. Frisell, S. Cissokho ir R. Sida trio jis groja cajon, bongos, djembe ir kitais mušamaisiais instrumentais bei atlieka vokalo partijas.

2003 m., išleidus debiutinį  albumą „Tretakt/Takissaba“, šių kūrėjų muzikinė bičiulystė buvo apdovanota prestižiniu BBC world muzikos apdovanojimu, o 2006 m. pasirodęs albumas „Abaraka/Tack“ pelnė geriausio liaudies muzikos albumo nominaciją Švedijos Grammy apdovanojimuose. Visai šviežias, 2013 m. spalio mėn. Švedijoje įrašytas, visų trijų kolektyvo narių gyvo garso albumas „Now“ turi didelį potencialą užkariauti pasaulio muzikos sceną ir bus pristatytas Lietuvoje.

Akustinis skirtingų instrumentų skambesys kuria šiltas, natūralias bei linksmas liaudies melodijas, o trijų kultūrų muzikos susitikimas demonstruoja pagarbos ir įsiklausymo galią. Todėl jų kūryba – iš širdies sklindanti muzika apie draugystę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi