Kultūra

2014.02.07 16:26

Estetinio skonio kartelę pakels „Dvigulė lova“

Giedrė Baltrušytė, LRT TV naujienų tarnyba, LTR.lt2014.02.07 16:26

Menininkai Svajonė ir Paulius Stanikai kviečia susimąstyti apie paradoksalias asmenybės transformacijas kintant socialiniam ir istoriniam kontekstui. Naujausias menininkų dueto projektas pristatomas Jurgio ir Marijos Šlapelių galerijos erdvėse.

Menininkai Svajonė ir Paulius Stanikai kviečia susimąstyti apie paradoksalias asmenybės transformacijas kintant socialiniam ir istoriniam kontekstui. Naujausias menininkų dueto projektas pristatomas Jurgio ir Marijos Šlapelių galerijos erdvėse.

Pasiilgusiems skaudžiai atviro, aštraus, plačią emocijų skalę provokuojančio šiuolaikinio meno vertėtų užsukti į sostinės Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejų-galeriją. Specialiai šiai erdvei Paryžiuje gyvenantys Svajonė ir Paulius Stanikai sukūrė projektą „Dvigulė lova“. Prieš dešimtmetį Venecijos bienalėje Lietuvai atstovavę menininkai neretai vadinami tais, kurie verčia žiūrovus kilstelėti estetinio skonio kartelę.

„Aišku, be abejo, geriausia, kad žiūrovas suprastų, taip, kaip aš suprantu, kaip mes suprantam. Bet man atrodo, kad mes patys iki galo nesuprantam, nes patys dažnai ieškom savo darbuose, ta prasme, randam savo darbuose kažko tokio, ko darydamas iškart net nesupranti. Aišku, mes žinom, ką mes darom, bet aš manau, kad mes paliekam darbuose labai plačią interpretacijos skalę, galimybę kiekvienam žiūrovui“, – pasakoja parodos autoriai Svajonė ir Paulius Stanikai.

Svajonės ir Pauliaus Stanikų kūryba menotyrininkų vadinama drastiška, kontraversiška, skandalinga ir pabrėžtinai estetiška. Patys kūrėjai sako, kad menininkas yra atspindys to, ką mato, todėl žiūrovams svarbu parodyti pasaulį ir jo prasmę taip, kaip regi jie. Šį kartą duetas savaip „perpasakoja“ kraupią Libijos diktatoriaus Muammaro al-Gaddafio dukters lemtį. Kruvino sukilimo fone nėščia moteris buvo priversta bėgti į tremtį, žiniasklaida šią istoriją pavertė tarsi natūraliu kasdienybės fonu, o klestėjimo laikais Aisha`os Gaddafi turėta auksinė lova inspiravo Stanikų projektą.

„Kažkokių yra sąsajų ir su renesansu, ir su baroko tapyba. Formatai ir klasikiniai, ir šiuolaikiniai kodai vizualūs, jie labai paradoksaliai santykiauja ir tai, sakyčiau, yra net ne tik Lietuvos, bet ir pasauliniame kontekste gana toks įdomus ir išskirtinis atvejis“, – tikina parodos kuratorius Kęstutis Šapoka.

Paulius ir Svajonė Stanikai išsiskiria ir tuo, kad esminius būties klausimus nagrinėjančius objektus visuomet kuria kartu. Menininkai juokauja net neprisimenantys, kurią kūrinių dalį kuris pradėjo, o kuris nuspaudė fotoaparato mygtuką ar padėjo paskutinį piešinio štrichą. Naujausią šio dueto projektą galite apžiūrėti iki vasario 20-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt