Kultūra

2015.09.08 13:45

Vasario 16-osios proga – laisvės kovas menantys filmai mokykloms

LRT.lt2015.09.08 13:45

Artėjant Vasario 16-ajai, nepriklausomoje Lietuvoje išaugę moksleiviai kviečiami pamatyti ne tik paradinę šios datos pusę. Jie galės pasiklausyti tikrų kovotojų už laisvę istorijų, jų patyrimų ir išgyvenimų, bus skatinami pasvarstyti, ar patys ryžtųsi tokiems išbandymams.

Artėjant Vasario 16-ajai, nepriklausomoje Lietuvoje išaugę moksleiviai kviečiami pamatyti ne tik paradinę šios datos pusę. Jie galės pasiklausyti tikrų kovotojų už laisvę istorijų, jų patyrimų ir išgyvenimų, bus skatinami pasvarstyti, ar patys ryžtųsi tokiems išbandymams.

Sostinės mokykloms „Skalvijos“ kino centras rengia išskirtinius lietuviškų filmų seansus, skirtus prisiminti mūsų istorinę praeitį ir svarbiausias jos laisvės kovas. Filmus moksleiviams pristatys jų režisieriai, ra6oma pranešime spaudai.

Vasario 12 d. 13 val. naujausią filmą „Trispalvis“ (2013), atskleidžiantį pokario laisvės kovotojų dilemas, 8–12 klasių moksleiviams pristatys režisierius Vytautas V. Landsbergis. Pasak kūrėjo, istorija geriausiai išmokstama per asmeninę patirtį, kai susijaudini, kai tave tai paliečia. Sujaudintas pokario istorijos V. V. Landsbergis sukūrė jau antrąjį kino pasakojimą apie partizanus. Tik šįkart čia kalbama ne apie konkretų žmogų ar įvykį, o kuriamas apibendrintas pokario laisvės kovotojo portretas iš dvylikos to meto kovų liudininkų, buvusių partizanų ir jų ryšininkų, prisiminimų. „Trispalvio“ pasakojimas – tai savotiška sakmė apie partizanus. Ji skatina nenusileisti ir ryžtingai kovoti už teisę būti laisvais ir nepriklausomais, už savąją savastį ir tradicijas, mat prisilietus prie partizanų istorijos ir pats tampi stipresnis, daugiau pakeliantis. Partizaninė tema, anot režisieriaus, ypač turėtų būti artima vaikinams: ji siejasi su nuotykiais, karu, žvalgyba.

Vasario 13 d. 10 val. vieną ryškiausių 2013-ųjų filmų „Ekskursantė“ (2013) 6–12 klasių moksleiviams pristatys režisierius Audrius Juzėnas. Daugelį žiūrovų jis paskatino ir vėl skaudžiai išgyventi vieną sudėtingiausių mūsų istorijos tarpsnių – masinius trėmimus į Sibirą. Sugrįžti į patį jų piką ir iš šių dienų perspektyvos įvertinti ano laiko kovas A. Juzėną pastūmėjo reali 11-metės istorija. Vežta į tremtį su šeima ir šimtais kitų lietuvių mergaitė sugebėjo pabėgti. A. Juzėnas, nusprendė atkurti nelengvą jos kelionę namo. Tai jis daro nevardindamas istorinių faktų, neskaičiuodamas, kiek tūkstančių lietuvių buvo ištremta į atšiaurų Altajaus kraštą. Daug svarbiau jam perteikti atskiro tremtinio, šiuo atveju – Marijos, likimą. Jos vaidmenį jis patikėjo talentingai moksleivei Anastasijai Marčenkaitei.

Vasario 14 d. 13 val. 5–12 klasių moksleiviams siūloma pasižiūrėti Giedrės Žickytės dokumentinį filmą „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (2011). Pasak filmo režisierės, tai istorija apie mažą šalį, ypatingą jos laikotarpį ir žmones, kurie, nepaisant pavojaus, iškovojo nepriklausomybę su šypsena veide ir daina lūpose. Pagrindiniai jo veikėjai – „Anties“ muzikantai „perestroikos“ ir Sąjūdžio įvykių kontekste. Filme naudojami nematyti kadrai iš asmeninių archyvų, pateikiami muzikiniai intarpų iš roko maršų, skandalingo „Anties“ pasirodymo Sovietų Sąjungos centrinės televizijos tiesioginiame eteryje. Vienas svarbiausių režisierės tikslų buvo perteikti emocinę to laiko dvasią.

Registruotis į šiuos seansus „Skalvija“ kviečia iki vasario 11 d. elektroniniu paštu edukacija@skalvija.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.