Kultūra

2015.09.08 13:45

Lietuvos ir Latvijos kūrėjai susivienijo spektakliui apie Sausio 13-ąją

Sandra Gerdauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vasario pabaigoje Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatys vieną iš sezono premjerų. „Barikados“ – taip vadinasi bendram darbui suvienijantis Lietuvos ir Latvijos kūrėjų spektaklis. Jame gvildenamos mintys apie nepriklausomybės kovas, ypač Sausio 13-ąją.

Vasario pabaigoje Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatys vieną iš sezono premjerų. „Barikados“ – taip vadinasi bendram darbui suvienijantis Lietuvos ir Latvijos kūrėjų spektaklis. Jame gvildenamos mintys apie nepriklausomybės kovas, ypač Sausio 13-ąją.

Neseniai minėjome Sausio 13-ąją. Lietuvos ir Latvijos teatro kūrėjai pasiruošę kalbėti apie tai ne tik minėjimo dieną. Spektaklis „Barikados“ pasakos apie atgimimą ir kelią iki dabartinės nepriklausomos Lietuvos. Spektaklį stato režisierius iš Latvijos.

„Visas atgimimo laikotarpis labai įdomus. Ypač Lietuvai jis labai dramatiškas – kas atsitiko ir kaip atsitiko. Tuomet labai įdomu, kas slypi šioje istorijoje, kaip tai vis dar jaučiame šiandien“, – sako režisierius Valteris Silis.

Spektaklyje vaidina aktoriai, kurie per sausio įvykius buvo dar vaikai. Ir nors atrodytų, kad idėja reikalauja vyresnės kartos aktorių patyrimo, kūrėjai tvirtina, jog būtent toks yra režisieriaus sumanymas – kalbėti apie šiuos įvykius remiantis jaunų žmonių požiūriu.

„Tai yra daugiau komunikacinis spektaklis apie jaunimo požiūrį į tuos įvykius ir į dabartinę Lietuvą. Nėra taip blogai, mes gyvi, sveiki, dirbame, džiaugiamės ir  keliaujame toliau. Aš labai džiaugiuosi, kad ši tema atsirado teatro scenoje. Man atrodo, kad dabar yra pats laikas. Manau, kad spektaklis šia tema bus sukurtas ir ateityje“, – teigia aktorius Ainis Storpirštis.

Pjesė gimsta repeticijose per režisieriaus, dramaturgų ir aktorių diskusijas, jie kartu analizuoja istorinę medžiagą ir stengiasi įvykiams suteikti emocinio tikslumo.

„Pati spektaklio medžiaga yra kompiliacija dokumentinės medžiagos, asmeninių įsivaizdavimų, absoliučių spekuliacijų, bandymo pajuokauti, ironizuoti ir truputį susimąstyti“, – sako dramaturgė Goda Dapšytė.

Šią jungtinę Lietuvos ir Latvijos kūrėjų premjerą Lietuvos nacionaliniame dramos teatre žiūrovai galės išvysti vasario 21 dieną.