Kultūra

2014.01.28 00:28

Parodoje „Kamufliažinis vyriškumas“ autorius nevengia aštrumo

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.28 00:28

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre pristatoma tapytojo Adomo Danusevičiaus paroda „Kamufliažinis vyriškumas“. Jaunosios kartos menininkas darbuose tyrinėja vyriškumą kultūroje ir gyvenime.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre pristatoma tapytojo Adomo Danusevičiaus paroda „Kamufliažinis vyriškumas“. Jaunosios kartos menininkas darbuose tyrinėja vyriškumą kultūroje ir gyvenime.

A. Danusevičiaus kūrinių nesupainiosi su kitų autorių darbais. Ir ne tik todėl, kad menininkas tapo, piešia vyrus – sportuojančius, bendraujančius, pramogaujančius. Autoriui svarbi paveikslų dramaturgija: personažų tarpusavio santykiai, juos stebinti auditorija, į parodą atėjusio žiūrovo žvilgsnis. Parodoje „Kamufliažinis vyriškumas“ – naujausi dailininko darbai. Vienas pirmųjų šalyje pradėjęs kurti nenormatyvinio seksualumo tema, menininkas kuria paveikslus–situacijas, kuriuose vyriškumą ir vyrų tarpusavio santykius tyrinėja nevengdamas aštrumo: ką reiškia vyro susidomėjimas kitu vyru, jo kūnu.

„Tiesiog kalbu apie homoseksualumą, homoseksualius vyrus, kurie priversti yra slėptis heteronormatyvioje visuomenėje. Kalbu apie skirtingus vyriškumus, jų santykį: hegemoninį, subordinuoto vyriškumo, ir apie tų vyrų sąveiką“, – dalinasi dailininkas A. Danusevičius.

Gerame mene tiesmukų teiginių dažniausiai nebūna, teigia menotyrininkai, taip ir A. Danusevičiaus kūriniuose gyvenimas įvairus: ne tik juodai baltas, bet ir pilkas bei spalvotas.

„Adomo darbuose labai aiškiai matosi dviprasmybė – ar čia iš tikrųjų yra kažkas paslėpta, ar nėra. Pavyzdžiui, dabar jis labai susidomėjęs sporto gimnastikos tema, kai žmonės tampa tiktai sraigteliais: jie sulimpa į piramidę, kas tą piramidę valdo, kieno žvilgsniu ji yra pastatyta, koks santykis tarp tų kūnų“, – pasakoja parodos kuratorė Laima Kreivytė. 

Cikle „Gimnasto vienatvė“ autorius tarsi klausia žiūrovo: ar sportas – tik galios, ar ir geismo išraiška.

Prieš penkerius metus Vilniaus dailės akademijoje įgijęs tapybos magistro laipsnį, dabar A. Danusevičius studijuoja menų doktorantūroje. Prieš ketverius metus menininkas pelnė trečią vietą konkurse „Jaunojo tapytojo prizas“. Dailininko darbų yra įsigiję šalies ir užsienio kolekcininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt