Kultūra

2015.09.08 13:45

Į Vilnių atvyko Europos kino grandas O. Joselianis

LRT.lt2015.09.08 13:45

Į speiguotą Lietuvos sostinę ketvirtadienį laimingai nusileido kultinis režisierius Otaras Joselianis. Gerai nusiteikęs menininkas „Žiemos ekranų“ atidarymo metu rėžė kalbą apie gruzinų ir prancūzų kiną, rašoma pranešime spaudai.

Į speiguotą Lietuvos sostinę ketvirtadienį laimingai nusileido kultinis režisierius Otaras Joselianis. Gerai nusiteikęs menininkas „Žiemos ekranų“ atidarymo metu rėžė kalbą apie gruzinų ir prancūzų kiną, rašoma pranešime spaudai.

„Nuoširdžios pastangos ir truputis sėkmės lėmė, jog mums pavyko pasikviesti tokią iškilią ir spalvingą asmenybę kaip O. Joselianis. Gerbiame jo talentą ir pasiekimus – režisierius yra prestižinių Europos kino apdovanojimų laureatas. Kartu žavimės jo laisva dvasia bei ištikimybe sau ir savo principams“, – sako „Žiemos ekranų“ koordinatorė Austė Zdančiūtė.

Pasak jos, reikia didžiuotis, kad Vilnius šį savaitgalį tampa kultūrinio trikampio viršūne, kur susitinka trys iš pažiūros skirtingos, bet iš tiesų susijusios šalys. Lietuva ir Gruzija garsėja abipuse simpatija, o prancūzus su gruzinais nuo seno sieja gurmaniškos vyno tradicijos. „Tačiau svarbiausia, kad visas suvienija universali meno kalba“, – priduria ji.

Vasarį garbingą 80 m. jubiliejų žymėsiantis O. Joselianis gimė ir užaugo Tbilisyje (Gruzija), mokėsi Rusijos valstybiniame kinematografijos institute (VGIK) Maskvoje, vėliau emigravo į Prancūziją. Ten gyvena ir kuria nuo pat 1979 m., tačiau pats savęs nepriskiria konkrečiai kino tradicijai. Jo nuomone, kinas – tai ne nacijos, bet, visų pirma, asmenybės saviraiškos būdas.

Tokie ir jo filmai – universalūs, jų scenarijai galėtų vykti bet kuriame pasaulio kampelyje. O dėmesio centre – spalvingi personažai – iš pažiūros skirtingi, bet vedini panašių vidinių motyvų. Režisieriaus sąskaitoje, be trumpametražių ir dokumentinių, priskaičiuojama 11 ilgo metro filmų, pastatytų Gruzijoje ir Prancūzijoje.

„Žiemos ekranuose“ suksis didžioji dalis O. Joselianio filmografijos. Vilniuje bus parodyti devyni filmai. Tai režisieriaus diplominis darbas „Balandis“ (Aprili, 1961), susilaukęs cenzūros Sovietų sąjungoje. Taip pat filmas „Lapams krentant“ (La chutte des feuilles, 1965), kuriame užfiksuota Gruzijos vyndarių kasdienybė ir jaunojo Niko gyvenimo pamokos. Ekranuose taip pat pasirodys bene geriausiai Lietuvos žiūrovams pažįstamas režisieriaus darbas, išgarsinęs jį Europoje, – „Gyveno strazdas giesmininkas“ (Il était une fois un merle chanteur, 1970), apie laisvo menininko kartų gyvenimą.

Kūrėjas festivalyje viešės visą savaitgalį. „Skalvijos“ kino centre jis pats pristatys keturis savo filmus: penktadienį – „Šantrapa“, šeštadienį – „Sudie, mano karvide“, sekmadienį – „Balandį“ ir „Pastoralę“. Po seansų žiūrovai turės galimybę su juo pabendrauti gyvai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.