Kultūra

2014.01.21 08:03

Druskininkuose atidaryta išeivijos dailininko V. Vizgirdos paroda

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.21 08:03

Druskininkuose, Vytauto Kazimiero Jonyno galerijoje, atidaryta išeivijos dailininko, postmodernistines tradicijas puoselėjusio Viktoro Vizgirdos paroda. Ji skirta dailininko 110-osioms gimimo metinėms.

Druskininkuose, Vytauto Kazimiero Jonyno galerijoje, atidaryta išeivijos dailininko, postmodernistines tradicijas puoselėjusio Viktoro Vizgirdos paroda. Ji skirta dailininko 110-osioms gimimo metinėms.

V. K. Jonyno galerijoje eksponuojama apie tris dešimtis V. Vizgirdos tapybos darbų. Jo kūryba skirstoma į ankstyvąją ir vėlyvąją. Iki 1944-ųjų V. Vizgirda Raseiniuose ir Pagėgiuose dėstė dailę, buvo Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininku. Pasitraukęs į Vakarus, nuo 1950-ųjų gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Jis buvo Nepriklausomųjų dailės draugijos iniciatorius, pats rašė dailės kritikos straipsnius. Jo kūryba atspindi tuometinės Lietuvos dailės ieškojimus. Pažvelgus į ankstyvąjį periodą, jo kūryboje pynėse tautodailės pasaulėjauta. V. Vizgirda taip pat inspiravo savo kūryboje P. Cezanne`o, H. Matisse`o kūrybos tradicijas, mėgo P. Dereną, tačiau labiausiai veikė jo žymiausio mokytojo Justino Vienožinskio autoritetas“, – pasakoja V. K. Jonyno galerijos vadovė, menotyrininkė Vida Mažrimienė.

Dailininkas daugiausiai tapė peizažus, natiurmortus, portretus ir autoportretus, kūrė vitražus. Amerikietiškoji aplinka, kurioje ilgus metus gyveno dailininkas, nepakeitė jo tapybos braižo – Bostono ar Los Andželo apylinkes jis tapė lyg stovėtų ant Suvalkijos kalvų. V. Vizgirda ir už Atlanto tęsė lietuviškos tapybos postimpresionistines tradicijas.

„Šis dailininkas disponuoja ypatingai vulkanišku, vitališku tapybos mostu. Tai tapytojas, turintis itin jautrią tapybinę klausą, puikų kompozicijos suvokimą. Jo darbuose jį galima pažinti ir iš spalvų, ir iš kolorito sąskambio, ir iš motyvų“, – aiškina V. Mažrimienė.

V. Vizgirdos tapybos darbų paroda veiks iki kovo pabaigos.