Kultūra

2015.02.14 17:15

Po 60 metų Panevėžyje atgimsta A. Čechovo „Žuvėdra“

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.14 17:15

Šeštadienį Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre po 60 metų bus vėl vaidinama Antono Čechovo komedija „Žuvėdra“.

Šeštadienį Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre po 60 metų bus vėl vaidinama Antono Čechovo komedija „Žuvėdra“.

Parašyta 1895-aisiais, dar iki garsiosios trilogijos, pirmą kartą suvaidinta „Žuvėdra“ patyrė nesėkmę, ir A. Čechovas jau buvo beatsižadąs teatro. Tačiau po kelerių metų Konstantino Stanislavskio ir Vladimiro Nemirovičiaus-Dančenkos įkurtame Maskvos Dailės teatre pastatytas spektaklis sulaukė didžiulio pasisekimo – tiek žiūrovų, tiek kritikų palankumo. A. Čechovas grįžo prie dramaturgijos ir sukūrė savąją trilogiją – pjeses „Dėdė Vania“, „Trys seserys“ ir „Vyšnių sodas“. 

„Manau, kad „Žuvėdros“ temos – talentas, kūryba, ambicijos, žmonių santykiai – labai aktualios ir kalbančios apie save ir apie tai, kas vyksta visuomenėje“, – teigia J. Miltinio teatro vadovas Romualdas Vikšraitis.

Scenoje susiduria pradedanti jauna aktorė Nina Zarečnaja, teatro primadona Irina Arkadina, jos sūnus eksperimentuojantis dramaturgas Konstantinas Treplevas ir garsus rašytojas Borisas Trigorinas. Spektaklyje persipina jų išgyvenimai, ypač jautriai suskamba kūrybos, kūrėjo talento ir kartais nepagrįstų ambicijų temos.

Ketvirtą spektaklį Panevėžyje statantis aktorius ir režisierius Dainius Kazlauskas vaidinime vykstančias peripetijas lygina su teatro trupės kūrybiniais procesais.

„Daugelyje pastatymų žuvėdra simbolizuoja kūrybą, atsinaujinimą. Aš sakau, tegu tas simbolis, ta žuvėdra mus vienija kūrybai ir kuo mažiau mus nuo tos kūrybos stumia“, – simbolius aiškina D. Kazlauskas ir priduria, kad J. Miltinio dramos teatrui šiuo metu kaip tik reikia atsinaujinimo ir kūrybos.

J. Miltinio „Žuvėdroje“ prieš 60 metų vaidino aktoriai Eugenija Šulgaitė, Algimantas Masiulis, Bronius Babkauskas, Stasys Petronaitis. Naujajame spektaklyje vaidmenis kuria Asta Preidytė, Inga Jarkova, Andrius Povilauskas, Marius Cemnickas, Albinas Kėleris ir kiti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.