Kultūra

2014.01.16 14:06

Holivudas laukia „Oskarų“ nominacijų

BNS2014.01.16 14:06

Holivudas ketvirtadienį sulaikęs kvapą laukia šiemetinių „Oskarų“ nominacijų, o pagrindiniais iš didelio pretendentų būrio yra laikomi „Auksinių gaublių“ laureatai „12 vergovės metų“ (12 Years A Slave) ir „Amerikietiška afera“ (American Hustle).

Holivudas ketvirtadienį sulaikęs kvapą laukia šiemetinių „Oskarų“ nominacijų, o pagrindiniais iš didelio pretendentų būrio yra laikomi „Auksinių gaublių“ laureatai „12 vergovės metų“ (12 Years A Slave) ir „Amerikietiška afera“ (American Hustle).

Žurnalistai ir kino industrijos stebėtojai rinksis nominuotųjų paskelbimui 5 val. 30 min. (15 val. 30 min. Lietuvos laiku) „Oskarus“ dalijančios Kino meno ir mokslo akademijos būstinėje.

Šiemet į „Oskarus“ galėtų pretenduoti itin daug stiprių konkurentų, todėl prognozuoti, kas bus nominuotas, jau nekalbant apie tai, kas kovo 2 dieną gaus šiuos garbingiausius kino apdovanojimus, yra itin sunku.

Tačiau tokių prognozių tinklalapis „Gold Derby“ teigia, kad daugiausiai nominacijų – 13 – gaus filmas „12 vergovės metų“, kuris jau gavo geriausios dramos „Auksinį gaublį“.

Tinklalapio ekspertai taip pat tikisi, kad „Amerikietiška afera“, kuri gavo geriausio miuziklo ar komedijos „Auksinį gaublį“ ir dar du „Auksinius gaublius“ už vaidybą, bus nominuota 10-yje „Oskarų“ kategorijų. Tiek pat nominacijų jie prognozuoja 3D kosminiam nuotykiui „Gravitacija“ (Gravity).

„Oskarų“ nominacijos skelbiamos vos kelios dienos po „Auksinių gaublių“ įteikimo ceremonijos praėjusį sekmadienį, kai dvi statulėles gavo „Dalaso klubas“ apie AIDS aktyvistą, o po vieną statulėlę – „Gravitacija“ ir Martino Scorsese „Volstrito vilkas“ (The Wolf of Wall Street).

Tačiau tie, kas renka „Auksinių gaublių“ laureatus, vargu ar galėtų labiau skirtis nuo tų, kurie renka „Oskarų“ nominantus ir laureatus.

„Gaublius“ organizuojančiai Holivudo užsienio spaudos asociacijai (HFPA) priklauso maždaug 80 užsienio žurnalistų, o Kino meno ir mokslo akademijoje balsuoja maždaug 6 tūkst. kino industrijos įvairių specializacijų profesionalų.

„Oskarų“ geriausio filmo kategorijoje aiškus favoritas yra „12 vergovės metų“, kurį režisavo britas Steve'as McQueenas. Šioje juostoje pasakojama tikra istorija apie laisvąjį juodaodį 19-ojo amžiaus 5-ojo dešimtmečio Amerikoje, kuris yra parduodamas į vergiją. Jį suvaidino Chiwetelas Ejioforas.

„Amerikietiška afera“ yra antras dažniausiai minimas filmas, o po jo eitų įspūdingoji „Gravitacija“, kurioje Sandra Bullock vaidina astronautę mokslininkę, po kosminės katastrofos liekančią orbitoje su George`o Clooney vaidinamu misijos vadu.

„Dalaso klubas“, kuriame smarkiai sulysęs Matthew McConaughey (Metjus Makonis) vaidina AIDS aktyvistą, 9-ajame dešimtmetyje kovojantį už pacientų teises, tikriausiai taip pat bus nominuotas – kaip ir M.Scorsese juosta su Leonardo DiCaprio.

Filmas „Išgelbėti poną Benksą“ (Saving Mr Banks), kuriame Tomo Hankso vaidinamas Waltas Disney įkalbinėja Emmos Thompson  įkūnytą „Merės Popins“ autorę P.L.Travers, taip pat yra tikėtinas kandidatas. Juostos, kuriose pasakojama ir apie kiną, laimėjo du praėjusius geriausio filmo „Oskarus“ – pernai tai buvo „Operacija „Argo“ (Argo), o 2012 metais „Artistas“ (The Artist).

Šioje kategorijoje taip pat galėtų būti nominuoti brolių Coenų (Koenų) „Groja Liuinas Deivisas“ (Inside Llewyn Davis), trileris apie Somalio piratus „Kapitonas Phillipsas“ (Captain Phillips) su T. Hanksu ir nespalvotas kelio filmas „Nebraska“.

Dėl geriausio režisieriaus „Oskaro“ tikriausiai atkakliai varžysis S.McQueenas su „12 vergovės metų“ ir Alfonso Cuaronas (Alfonsas Kuaronas) su „Gravitacija“. Pretendentais taip pat vadinami „Amerikietiškos aferos“ režisierius Davidas O. Russellas, M. Scorsese ir „Kapitoną Phillipsą“ režisavęs britas Paulas Greengrassas.

Geriausio aktoriaus kategorijoje laukiama Ch.Ejioforo ir „Auksinio gaublio“ laureato M. McConaughey nominavimo, bet taip pat minimi ir T. Hanksas, L.DiCaprio bei veteranas Robertas Redfordas, pademonstravęs meistriškumą filme apie laivo sudužimą „Viskas prarasta“ (All is Lost).

Australė Cate Blanchett (Keit Blanšet), kuri gavo geriausios dramos aktorės „Auksinį gaublį“, labai tikėtina, bus nominuota ir geriausios aktorės „Oskarui“, o su ja gali varžytis S. Bullock, E. Thompson, Amy Adams  iš „Amerikietiškos aferos“ ir Judi Dench (Džudi Denč) iš „Filomenos“ (Philomena).

Geriausio antrojo plano aktoriaus kategorijoje savo „Gaublių“ sėkmę galėtų pakartoti Jaredas Leto iš „Dalaso klubo“. Kiti nominantai galėtų būti pagrindinį piratą iš „Kapitono Phillipso“ suvaidinęs Barkhadas Abdi, Michaelis Fassbenderis, įkūnijęs piktą plantacijos savininką „12-oje vergovės metų“, ar T.Hanksas iš „Išgelbėti poną Benksą“.

Tarp favoritų filmo užsienio kalba kategorijoje yra Danijos „Medžioklė“ (Jagten), Honkongo režisieriaus Wong Kar–wai (Vong Karvajaus) „Didysis meistras“ (Yi dai zong shi) ir Italijos „Didysis grožis“ (La grande bellezza).

Animacinių filmų kategorijoje turėtų dominuoti „Auksinį gaublį“ pelniusi „Disney“ muzikinė pasaka „Ledo šalis“ (Frozen), o tarp jos varžovų gali būti „Bjaurusis AŠ 2“ (Despicable Me 2), „Krudžiai“ (The Croods) ir japonų istorinė fantazija „Vėjas kyla“ (Kaze Tachinu).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.