Naujienų srautas

Kultūra2014.01.09 13:47

„Kino pavasaris“ pristato konkursinę programą „Nauja Europa – nauji vardai“

LRT.lt 2014.01.09 13:47

Šių metų kovo 20-ąją prasidėsiantis didžiausias tarptautinis kino festivalis šalyje „Kino pavasaris“ kviečia žiūrovus susipažinti su konkursine programa „Nauja Europa – nauji vardai“. Jau greitai „Kino pavasario“ gerbėjai išvys geriausius 2013–2014 metų debiutus iš Rytų ir Centrinės Europos bei Balkanų regiono.

Šių metų kovo 20-ąją prasidėsiantis didžiausias tarptautinis kino festivalis šalyje „Kino pavasaris“ kviečia žiūrovus susipažinti su konkursine programa „Nauja Europa – nauji vardai“. Jau greitai „Kino pavasario“ gerbėjai išvys geriausius 2013–2014 metų debiutus iš Rytų ir Centrinės Europos bei Balkanų regiono.

„Tarptautiniame kontekste „Nauja Europa – nauji vardai“ programa yra vis labiau vertinama ir sulaukia vis daugiau dėmesio. Daugeliui kino kūrėjų, prodiuserių ir platintojų yra prestižo reikalas, kad jų filmai dalyvautų mūsų festivalio konkursinėje programoje,“ – džiaugėsi festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė.

Nuo komunizmo palikimo iki paauglystės konfliktų

Pagrindiniam prizui ir trims papildomiems apdovanojimams bus nominuoti 11 filmai iš 9 šalių. Aštuoni režisieriai Vilniaus publikai pristatys pirmuosius pilnametražius vaidybinius filmus, o kiti trys – savo antruosius darbus. Šiame konkurse bus pristatytas ir lietuviškas filmas „Lošėjas“, rašoma pranešime spaudai.

Programoje „Nauja Europa – nauji vardai“ žiūrovai išvys Slovėnijos režisieriaus Roko Bičeko darbą „Klasės priešas“. Dramatiškus mokinių ir mokytojo, kurio despotiškas elgesys galėjo daryti įtaką klasės draugės savižudybei, santykius analizuojantis filmas buvo apdovanotas Europos kino kritikų federacijos prizu.

Lenkijos režisierius Bodo Koxas pristatys savo filmą „Mergina iš spintos“ apie neįprastą draugystę tarp neįgalaus vaikino, jo brolio ir paslaptingos merginos, gyvenančios netoliese. Slovakijai ir Čekijai atstovaus režisieriaus Jurajaus Lehotsky filmas „Stebuklas“, kuris nukels į pataisos namus. Juose atsidūrusi penkiolikmetė paauglė susidurs su niūria kasdienybe ir svajos ištrūkti bei gyventi kartu su dvigubai vyresniu mylimuoju, priklausomu nuo narkotikų.

Bosnija ir Hercegovina, bendradarbiaudama su Vokietija ir Slovėnija, šiemet pristatys juostą „Su mama“: režisierius Farukas Lončarevicius pakvies įvertinti savo debiutinį darbą – dramą apie Sarajeve gyvenančią Beriną, kuri turi susitaikyti su mirtina mamos liga, tačiau bando išsaugoti ją savais būdais, pasitelkdama magiją ir ritualus.

Šiemet konkursinėje „Kino pavasario“ programoje bus rodomas Kroatijos režisieriaus Bobo Jelčico filmas „Svetimas.“ Tai istorija apie gyvenimą ir mirtį susiskaldžiusioje visuomenėje, kurioje nesutaria musulmonai su krikščionimis. Rumuniją atstovaus Andrejaus Gruzsniczkio režisuota juosta „Tą ir reikėjo įrodyti“. Nespalvotas ir autentiškas filmas apie meilę, paranoją, šantažą, išdavystę ir lemiamus sprendimus diktatoriaus prezidento Nicolae Ceausescu valdomoje Rumunijoje gavo specialų žiuri prizą 2013 metais Romos kino festivalyje. Pernai konkursinėje programoje dalyvavęs rumunų režisierius Tudoras Giurgiu („Apie sraiges ir žmones“) sugrąžins į kiną legendinį aktorių Victorą Rebengiucą. Jo prodiusuojama debiutanto Tudoro Cristiano Jurgiu drama „Japoniškas šuo“ pasakos apie kaime gyvenančio tėvo susitikimą su Japonijoje šeimą sukūrusiu sūnumi.

„Nauja Europa – nauji vardai“ laikosi tradicijos prisivilioti naujus filmus, kurių pasaulinės ir europinės premjeros įvyks 2014 metų svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose. „Kol kas negalime garsiai džiaugtis dvejais konkursinės programos filmais, kuriuos galėsime paviešinti po sausio 16 d., kai oficialius pranešimus spaudai išplatins Berlyno ir Roterdamo kino festivaliai. Natūralu, kad šie renginiai nori išlaikyti pirmumo teisę paskelbiant atrinktus filmus,“ – pasakojo Edvinas Pukšta.

Konkursinės programos atidaryme – pirmasis E. Kusturicos filmas

Šeštą kartą sudaryta konkursinė programa „Nauja Europa – nauji vardai“ prasidės neįprastai. Atidarymo ceremonijoje „Kino pavasaris“ parodys 1981 metais sukurtą muzikinę dramą „Ar pameni Doli Bel?“, kuria sėkmingai debiutavo bosnių kilmės režisierius Emiras Kusturica. Venecijos kino festivalio apdovanojimas už geriausią pirmąjį filmą ir kino kritikų asociacijos FIPRESCI apdovanojimas įtakojo tolesnę režisieriaus karjerą. 2013 metais skaitmeninėmis technologijomis atlikta kultinio filmo restauracija suteiks progą pamatyti mažiau girdėtą E. Kusturicos kūrinį ir paskatins palyginti su šiuolaikinių to paties Europos regiono debiutantų darbais.

„Pasirinkdami konkursinės programos atidarymui retą 33 metų senumo filmą norime perduoti žinią, kad iš jaunų, eksperimentuojančių, ieškančių, nežinomų ir nebijančių rizikuoti režisierių užauga kino meistrai. Juk Lietuvoje mylimas, gerbiamas ir gausiai lankomas E. Kusturica kadaise irgi buvo debiutantas,“ – tikisi „Kino pavasario“ programos sudarytojas Edvinas Pukšta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi