Kultūra

2015.09.08 13:45

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras Prancūzijoje atliks B. Kutavičiaus oratoriją „Metai“

LRT.lt2015.09.08 13:45

Atslūgus šventiniam šurmuliui, Šv. Kristoforo kameriniam orkestrui (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) sausis ramybės nežada – 2014 m. orkestras pradeda iškilmingais koncertais Prancūzijoje ir pasirengimu savo dvidešimtajam jubiliejui, kuris bus švenčiamas vasario 20 d.

Atslūgus šventiniam šurmuliui, Šv. Kristoforo kameriniam orkestrui (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) sausis ramybės nežada – 2014 m. orkestras pradeda iškilmingais koncertais Prancūzijoje ir pasirengimu savo dvidešimtajam jubiliejui, kuris bus švenčiamas vasario 20 d.

2014 m. Lietuva mini lietuvių pasaulietinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300 metų gimimo sukaktį. Šia išskirtine proga, sausio 13 d. 19 val. UNESCO būstinėje Paryžiuje nuskambės trisdešimtmetį brandinta kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus oratorija „Metai“ K. Donelaičio tekstais, kurią atliks du Vilniaus miesto savivaldybės kolektyvai – novatoriškas, nuolat stebinantis Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) bei vienas ryškiausių, pajėgiausių Lietuvoje, choras „Jauna muzika“ (meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas). Koncerto lankytojai išgirs keturias oratorijos „Metai“ dalis: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudens gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“, kurias kartu su minėtais kolektyvais atliks ir aktorė Birutė Mar.

Pasak Šv. Kristoforo kamerinio orkestro meno vadovo ir dirigento Donato Katkaus, „Metai“ yra monumentaliausias proginis kūrinys, kuriuo siekiama pagerbti K. Donelaičio atminimą, indėlį į Lietuvos kultūrą, lietuviškumo puoselėjimą, rašoma Šv. Kristoforo kamerinio orkestro pranešime spaudai.

„Šis kūrinys ne tiek apie gamtą, kiek apie žmones, jų darbus, įpročius, tradicinę gyvenimo aplinką. Poema „Metai“ – nepaprastai vertinga žodyje užkoduota informacija, reikalinga kultūrinio paveldo puoselėjimui ir išsaugojimui“, – pabrėžė D. Katkus.

„Niekada neturėjome mūsų didžiausio poeto muzikinių interpretacijų. Kompozitoriui reikėjo didelės drąsos imtis šios temos. Kaip ir būdinga B. Kutavičiui, šiame kūrinyje atskleidžiama jo vaizduotės teatro vizija, kur K. Donelaičio tekstas veikia kaip asociatyvus dėmuo, apipintas nuolatinio energetinio muzikos augimo. Ši muzika nieko neiliustruoja, o veikia kaip simbolių, tampančių kontekstais vienas kitam, grandinė“, – apie kompoziciją kalbėjo D. Katkus.

Viešėdamas Prancūzijoje, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras surengs ir dar vieną koncertą, skirtą kilniam tikslui – nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Haityje. Merijos globojamas labdaros renginys vyks sausio 14 d. 20:30 val. Suresnes Eglise Notre-Dame de la Paix bažnyčioje, o jo programoje skambės J. Elie, J. Naujalio, J. Haidno, F. Bridge kompozicijos, taip pat – B. Kutavičiaus oratorijos „Metai“ trečioji dalis „Rudens gėrybės“.

Šv. Kristoforo kamerinio orkestro pasirodymus Prancūzijoje globoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos nuolatinė atstovybė prie UNESCO.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.