Kultūra

2014.01.07 18:39

90-mečio proga S. Šimkaus konservatorijoje pasirodė per 100 atlikėjų

Asta Kažukauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.07 18:39

Stasio Šimkaus konservatorija Klaipėdoje savo 90-metį mini koncertu. Jame – daugiau nei 100 šią mokyklą baigusių ar dar tebesimokančių atlikėjų.

Stasio Šimkaus konservatorija Klaipėdoje savo 90-metį mini koncertu. Jame – daugiau nei 100 šią mokyklą baigusių ar dar tebesimokančių atlikėjų. 

1923 metų sausį vyko sukilimas, po kurio Lietuva prisijungė Klaipėdos kraštą. Ir jau po kiek daugiau nei pusmečio – rugsėjį – kompozitoriaus S. Šimkaus iniciatyva uostamiestyje buvo atidaryta konservatorija. Pirmasis jos simfoninio orkestro koncertas įvyko beveik po dvejų metų. Antradienį mokyklos jubiliejui pasirinkta ta pati – dabar Klaipėdos koncertų salės – scena.

„Manau, kad jei ne Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos, kažin kaip čia būtų buvę ir su mokyklos įkūrimu. Šiame regione nebuvo nieko panašaus, vyko tik dvaro muzikavimas: Plungėje tą organizavo Oginskiai, vietiniai vokiečiai bandė kviesti kažką iš Europos. O apie simfoninį orkestrą ten niekas nesvajojo“, – konservatorijos įkūrimo ištakas apibendrina jos direktorė Loreta Jonavičienė.

Per 90 metų konservatorijoje parengta daug žymių muzikų-profesionalų: dirigentai broliai Juozas ir Stasys Domarkai, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Sigutė Stonytė, tenoras Kęstutis Alčiauskis, choro dirigentas Arūnas Pečiulis, keliolika metų sėkmingai vadovaujantis Zalcburgo miesto orkestrui ir chorui, visas būrys Klaipėdos muzikinio teatro solistų. 

Daugiausia Vokietijos teatruose dirbantis bosas Almas Švilpa sako, kad stodamas ketino pasirinkti visai ne solisto kelią.

„Mokiausi akordeono specialybės, paskui norėjau stoti į S. Šimkaus vadinamąją aukštesniąją muzikos mokyklą ir įgyti chorvedžio specialybę. Bet taip jau išėjo, taip jau likimas susiklostė, kad aš toje vadinamojoje mandatinėje komisijoje sutikau poną Vytautą Kliukinską, ir man padainavus porą liaudiškų dainų, kurias tada mokėjau, jis nusprendė, jog aš tinkamas šiai specialybei“, – prisimena solistas A. Švilpa.

Solistas K. Alčiauskis, pasakodamas apie metus, praleistus konservatorijoje, išskiria laisvės pojūtį.

„Įsivaizduokit – paauglį išleido vieną į miestą, be tėvų, be priežiūros. Čia gi buvo laisvė... laisvė. Labai daug kas įstrigo: pirmieji žingsniai, paskaitos, dėstytojai, įstrigo netgi batai, limpantys nuo liepų pumpurų“, – pasakoja K. Alčiauskis.

S. Šimkaus konservatoriją baigė ir džiazo žvaigždės Petras Vyšniauskas bei Danielius Praspaliauskas, populiariosios muzikos dainininkai Edmundas Kučinskas, Stepas Januška, Deividas Norvilas, Vilius Tarasovas ir Deividas Zvonkus.

Jubiliejiniame koncerte pasirodė per 100 atlikėjų: absolventai, dėstytojai, dabartiniai mokiniai.  Visi save  didžiuodamiesi vadina vienu vardu – šimkiokais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.