Kultūra

2015.09.08 13:45

Sekmadienį – pasaulinė oratorijos „Sakurų prisiminimai“ premjera

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje sekmadienį bus pristatoma oratorijos „Sakurų prisiminimai“ pasaulinė premjera. Bendras Lietuvos ir Japonijos menininkų kūrinys skirtas Japonijos diplomatui Chiune Sugiharai atminti.

Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje sekmadienį bus pristatoma oratorijos „Sakurų prisiminimai“ pasaulinė premjera. Bendras Lietuvos ir Japonijos menininkų kūrinys skirtas Japonijos diplomatui Chiune Sugiharai atminti.

Trijų dalių oratorija „Sakurų prisiminimai“ – draminio siužeto kūrinys chorui, solistams ir orkestrui.

Veiksmas vyksta mūsų dienomis ir lemtingais 1939-1940 metais, kai Kaune rezidavo Japonijos diplomatas C. Sugihara, Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjęs apie 10 tūkst. Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų, išdavinėjęs jiems tranzitines vizas į Japoniją, oficialiai tam neturėdamas savo šalies vyriausybės pritarimo. Kūrėjai sako nesiekę atskleisti C. Sugiharos biografijos ar gyvenimo detalių, nes svarbiausia – jo humanistinis poelgis.  Japonijos ir Lietuvos kultūras perteikia simboliai: Japonijos – sakuros, kimono, tradiciniai instrumentai. Lietuvos – Kristijonas Donelaitis, LDK kunigaikštis Kęstutis ir Stelmužės ąžuolas.

„Reikia daugiau dėmesio skirti šiam žmogui, epochai. Projektas priartina mus prie įvykių, kurie yra labai svarbūs visai žmonijai“, – teigė dainininkas Vladimiras Prudnikovas.

„Nuostabu, kad šis projektas įgyvendintas drauge su lietuvių atlikėjais ir muzikantais. Šioje šalyje esu ne pirmą kartą, teko diriguoti Vilniuje. Kaune – pirmasis mano darbas. Daug sentimentų susiję su Lietuva“, – pasakojo dirigentė Tomomi Nishimoto.

Oratoriją Kauno scenoje stato Londono karališkojoje ir Vienos valstybinėje operose režisavęs Shugo Ikoha. Muziką sukūrė Europoje ir Japonijoje žinomas kompozitorius Atsuhiko Gondai.

„Tai – pirmasis tokio žanro mano kūrinys. Nors lietuviškai nemoku, ši oratorija skamba lietuvių kalba. Man labai padėjo jūsų šalies kūrėjai – kad muzika ir žodžiai derėtų, kartu vertėme ir redagavome tekstus“, – sakė kompozitorius A. Gondai.

„Man tai buvo pirmas bendradarbiavimas su kūrėjais iš Japonijos. Labai smagu, kad tam bendradarbiavimui mus suvedė ir įpareigojo C. Sugiharos atminimas. Tai – žmogus, kuriuo gali didžiuotis Japonija. Tai – žmogus, kuriam gali būti dėkingi viso pasaulio žmonės“, – teigė  dainininkas Rafailas Karpis.

Oratorija „Sakurų prisiminimai“ Kauno dramos teatro scenoje bus rodoma tik tris kartus. Pasaulinę premjerą kitą antradienį tiesiogiai transliuos LRT kultūros kanalas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.