Kultūra

2015.09.08 13:45

Mokestinės lengvatos skatins kurti kino filmus Lietuvoje

ELTA2015.09.08 13:45

2014 metais Lietuvoje įsigaliojusi pelno mokesčio lengvata kinui, tikimasi, padidins šalies kino gamybos konkurencingumą ir padės pritraukti užsienio kūrėjus.

2014 metais Lietuvoje įsigaliojusi pelno mokesčio lengvata kinui, tikimasi, padidins šalies kino gamybos konkurencingumą ir padės pritraukti užsienio kūrėjus.

Nuo sausio 1-osios verslininkai, investavę į kino gamybą, mokės mažesnį pelno mokestį, tai leis iki 20 proc. sumažinti išlaidas atliekamiems kino gamybos darbams Lietuvoje.

Pelno mokestis galės būti sumažintas tokia suma, kiek buvo investuota į kiną, tačiau ši suma maksimaliai galės sudaryti 75 proc. verslininko mokamo pelno mokesčio.

„Jeigu jūs, kaip verslininkas, skyrėte filmo gamybai 100 tūkst. litų, galėsite sumokėti 100 tūkst. litų pelno mokesčio mažiau, jeigu tas 100 tūkst. nesudarys daugiau nei 75 proc. jūsų mokėtino pelno mokesčio. Jeigu verslininkas iš viso moka 100 tūkst. litų pelno mokesčio, tokiu atveju jis galės nesumokėti 75 tūkst. litų“, – Eltai teigė Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Pasak jo, lengvata galės naudotis tiek Lietuvos, tiek užsienio kino gamintojai, o tokiu būdu Lietuva atsiduria tarp tų šalių, kurios skatina kino gamybą ekonominėmis priemonėmis, ir tampa konkurencingesne už savo kaimynus.

Lengvata galios iki 2018 metų pabaigos. Filmų gamintojai iš įmonių tokiu būdu galės surinkti iki penktadalio filmo biudžeto. Filmai taip pat turės atitikti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus kultūrinio turinio ir gamybos vertinimo kriterijus ir ne mažiau kaip 80 proc. visų filmo ar jo dalies gamybos išlaidų turės būti patiriama Lietuvoje – čia išleista suma turės būti ne mažesnė kaip 150 tūkst. litų. Lengvata netaikoma išlaidoms, skirtoms parengiamiesiems filmų darbams, filmo reklamai ir rinkodarai, platinimui, dideliems aktorių honorarams.

Estijos filmų industrijos atstovai neseniai išreiškė susirūpinimą dėl finansų sąlygų ir šalies kino gamybos konkurencingumo.

Kino ekspertas Stenas Saluveeras Estijos nacionaliniam transliuotojui teigė, jog Estija atsidūrė situacijoje, kuomet daugelis kino darbų ir projektų persikels pas pietinius šalies kaimynus.

„Lietuva pasiūlys 20 proc. mokesčių sugrąžinimą 2014 metais, Latvija tokią politiką jau vykdo. Tikimės, jog valstybės ir savivaldybių vadovai paseks Latvijos ir Lietuvos pavyzdžiu, kitaip mes netrukus iškrisime iš žaidimo“, – sakė S. Saluveeras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.