Kultūra

2013.12.28 18:36

JAV teismas: Š. Holmsą galima vaizduoti nemokamai

BNS2013.12.28 18:36

Jungtinėse Valstijose nuo šiol nebereikės mokėti už populiariojo britų detektyvo Šerloko Holmso personažo naudojimą, federaliniam teismui nutarus, kad už tai nebeturėtų būti imamas licencijavimo mokestis.

Jungtinėse Valstijose nuo šiol nebereikės mokėti už populiariojo britų detektyvo Šerloko Holmso personažo naudojimą, federaliniam teismui nutarus, kad už tai nebeturėtų būti imamas licencijavimo mokestis.

1887 metais išgalvotas Šerlokas Holmsas savo „gimtinėje“ Jungtinėje Karalystėje jau daugelį metų nėra autorinių teisių objektas.

Šios literatūrinės įžymybės įvaizdį visuomenės sąmonėje išlaiko gyvą daugybė filmų – tai ir 2009 m. sukurtas filmas, kuriame detektyvą vaidina Robertas Downey jaunesnysis – taip pat televizijos serialai, tokie kaip BBC „Šerlokas“ (Sherlock) ir CBS „Elementaru“ (Elementary).

Tačiau dėl neįprastų JAV autorinių teisių apsaugos įstatymų, taikomų dešimčiai apsakymų apie Šerloką Holmsą, šį personažą sukūrusio rašytojo Arthuro Conan Doyle`o ainiams leista išlaikyti intelektinės nuosavybės teises Jungtinėse Valstijose.

Vienas kūrinių apie Šerloką Holmsą žinovas užginčijo mokesčius už autorines teises, kai A. Conan Doyle`o paveldėtojai pagrasino blokuoti originalių apsakymų rinkinio platinimą, jeigu leidėjai neišsipirks licencijos naudoti šį personažą.

Teisėjas Rubenas Castillo atmetė autorinių teisių savininkų argumentą, jog Holmso ir jo partnerio daktaro Vatsono personažai buvo „tęstinai plėtojami“, todėl minėtiems dešimčiai apsakymų taikoma intelektinių teisių apsauga turėtų būti taikoma ir patiems personažams.

„Jeigu būtų priimta Conan Doyle`o (paveldėtojų) pozicija, autorinės teisės būtų neleistinai pratęstos tam tikriems Holmso ir Vatsono personažų elementams ilgiau nei įstatymų numatytas laikotarpis“, – R. Castillo, Ilinojaus šiaurinės federalinės apylinkės vyriausiasis teisėjas, rašo pirmadienį paskelbtoje 22 puslapių išvadoje.

R. Castillo nutarė, kad apsauga turėtų būti taikoma tik kai kuriems iš dešimties apsakymų, išleistų po 1923 metų, „siužeto elementams“, o visa kita, įskaitant Holmso personažą, turėtų būti užtikrintas „nemokamas viešas naudojimas“.

Šerloko Holmso ekspertas Leslie Klingeris, apskundęs rašytojo paveldėtojų pretenzijas, sveikino šį nutarimą.

„Šerlokas Holmsas priklauso pasauliui, – pareiškė jis pranešime, kurį penktadienį paskelbė savo tinklalapyje „Free Sherlock“ (Laisvę Šerlokui). – Žmonės nori džiaugtis Holmsu ir Vatsonu. Dabar jie tai galės tai daryti nebijodami Conan Doyle`o paveldėtojų pančių.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.